Осмаци данас полажу тест из српског језика
Троделни завршни испит, као круна обавезног основношколског образовања, почеће данас за 69.653 осмака. Они ће од девет до 11 часова у око 1.270 осмолетки решавати тест из матерњег језика, а како истичу у Министарству просвете, 65.237 ученика полагаће испит на српском језику, док ће близу 4.500 осмака на питања одговарати на неком од језика националних мањина. Сутра и прекосутра, у исто време, очекују их задаци из математике, односно са комбинованог теста, који тражи свеукупно знање из основне школе и састоји се из питања из биологије, историје, географије, физике и хемије. Ученик на основу успеха у осмолетки може добити максимално 60 бодова, док на завршном испиту може освојити још највише 40 поена.

Резултати на овом тесту знања, али и зрелости, које носе из осмолетке, увелико ће утицати на живот малих матураната, јер од њих зависи избор њиховог будућег занимања, односно средње школе коју ће да упишу. То нарочито важи за оне који не оду на студије. За разлику од ранијих година када је, због искустава са „цурењем питања”, организовао допремање тестова до школа под оружаном пратњом, Младен Шарчевић, министар просвете, овога пута за „Политику” је истакао да нема потребе за тим. Он је, међутим, истакао да ће на самим испитима поставити „тешке страже”, а да неће мењати прошлогодишњи систем контроле који није заказао.
Неће бити полиције, али регуларност завршног испита контролисаће сви инспектори са локалног и републичког нивоа, саветници и начелници школских управа. Мала матура је битна за младе и њихове породице јер је и квалификациона и сертификациона, њом завршавају један ниво школовања, али и прикупљају поене за даље образовање. Ради је велики део популације, па је битна и за државу. Кроз резултат завршног испита држава заправо анализира рад школских установа – истакао је Шарчевић, који је осмацима упутио савет за успешно решавање задатака отвореног типа.

Министар просвете малим матурантима препоручује да данас и наредна два дана логички повезују градиво и неколико пута размисле пре него што хемијском испишу одговор, а никако се не ослањају на „бубање напамет”. Планирано је да подршку малим матурантима пружи трећи дан испита и прекосутра, пред почетак решавања комбинованог теста, обиђе их у централној београдској ОШ „Вук Караџић”.
Досадашња пракса показала је да је најчешћа грешка, коју осмаци праве на малој матури, та што на њу стигну само са графитном, или хемијском оловком, иако су им обе потребне, а догађа се чак и да их уопште и не понесу. Како су и раније подсећали из Министарства просвете најбоље је да пре приступања тесту прочитају Стручно упутство за спровођење завршног испита на крају школске 2018/2019. године. Оно је, кажу, прослеђено свим школама у Србији. У њему је ученицима препоручено да још једанпут провере тачност својих личних података и успех у току школовања унет у базу података. У просторије, у којима полажу испит, треба да уђу према унапред утврђеним списковима истакнутим на видном месту у школи. Битно је да редни број ученика са списка одговара броју клупе у којој ће он седети. Сва три дана одржавања мале матуре осмаци у школу треба да дођу у 8.15 часова. Није им дозвољено да напуштају просторију у којој се полаже тест пре 9.45 часова и у периоду од 10.45 до 11.00 часова.

– Препоручљиво је да одговоре прво пишу графитном оловком, а тек на крају плавом хемијском, али да пазе на чињеницу да се оно што је написано само графитном оловком, неће признавати. Када заврше решавање задатака, мали матуранти треба да подигну руку и позову дежурног наставника. Битно је да после предаје теста напусте просторију тако да не ремете рад других ученика – цитира део правила на завршном испиту Весна Недељковић, помоћник министра просвете за предшколско и основно образовање и додаје да осмаци тестове решавају према правилима штампаним на њима и упутствима дежурних наставника.
Осмаци морају имати на уму да на завршном испиту нису дозвољени преписивање, разговор, било какво ометање других ђака, коришћење мобилних телефона, калкулатора, бележака, папира.
Мали матуранти испред улаза у халу у којој се полаже тест, или на месту које је школа одредила за то, треба да оставе наведене ствари, одложе ђачке торбе, пернице, белешке, папире, храну и слично. Са собом, ипак, смеју унети воду и освежавајући напитак. Они ученици који прекрше правила биће удаљени са завршног теста и добиће нула бодова на њему, али га онда могу полагати у следећем року. У Министарству просвете сазнајемо да ће ове године бити више од 200 осмака, који малу матуру полажу са закашњењем до девет година.
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.