Приче с Кошара и Паштрика ускоро на енглеском и руском језику
Документарно-играни филмови „Ратне прича с Кошара” и „Ратне приче с Паштрика” имали су незапамћен успех и огромну гледаност како у Србији, тако и у региону. Ова два филма, који чине серијал ратних прича о одбрани државне границе 1999. године, погледало је за два месеца више од 7.000.000 гледалаца на РТС 1 и на јутјуб каналу Радио-телевизије Србије. Оба филма су у дану приказивања били најгледанији ТВ програм у Србији на свим каналима.
Премијеру „Ратних прича с Кошара” је гледало 1.500.000 гледалаца, репризу 1.200.000, а на интернету филм је до сада погледало 1.700.000 гледалаца. „Ратне приче с Паштрика” су у премијерном емитовању имале 1.200.000 гледалаца, а за 15 дана од емитовања филм је на јутјуб каналу „Мерила времена” погледало пола милиона људи.
Занимљиво је да је документарни филм „Ратне приче с Кошара” изазвао велико интересовање међу албанским медијима на Косову и Метохији. Јавни косовски сервис је чак два дана, након емитовања документарног филма на РТС-у, приредио једночасовну емисију која се бавила документарним филмом Радио-телевизије Србије. У емисији РТК 3 чуле су се похвале на рачун српског филма. Редитељ Бен Аполи је рекао да је „филм одлично реализован и да је РТС дао све од себе да ода пошту бици и страдалима”.
– Наравно, било је и коментара како је филм српска пропаганда, али је то мишљење међу саговорницима остало у мањини – каже Слађана Зарић, аутор филма и уредник у РТС-у. – Међу саговорницима је био и новинар Миљаим Зека, посланик у косовској скупштини, од кога је РТС откупио ауторска права за архивски материјал у вези с Кошарама јер је он као својеврсна медијска основа УЧК све време био с њима на Кошарама. Ради договора и прегледа архивског материјала са Зеком сам се почетком марта нашла у Приштини. Зека је за косовски јавни сервис изјавио да је био почаствован да „једна кућа као што је Радио-телевизија Србије тражи дозволу за емитовање његовог материјала који је на ’Јутјубу’ толико пута бесправно преузиман”. Осим неочекиваних похвала, у емисији косовског јавног сервиса чуло си и питање зашто они немају такав филм о Кошарама. Миљаим Зека је изразио сумњу да ће историја битке на Кошарама, као и судбина припадника УЧК, остати једино забележена с ознаком српске телевизије.
Уредница РТС-а још каже да је овај документарно-играни филм недавно премијерно приказан и у Бањалуци, да у Банским двору на пројекцији филма није било слободног места.
– Овације и аплаузи, након премијере када су борци с Кошара изашли на бину, били су невероватни. Ја сам мислила да се после Београда то неће поновити, али у Бањалуци је то било још емотивније, још срдачније тако да ће тај тренутак остати свима нама као трајно сећања – вели ауторка филма. – Бањалучани су ту причу доживели као своју. У сивилу ратних прича и злочина, појавила се једна чиста херојска прича о јунаштву, пожртвовању и страдању коју су они прихватили као своју, сасвим отвореног срца. Стварно је било невероватно. После петнаестоминутног аплауза публика је спонтано запевала песму „Хероји с Кошара”. Нема човека коме у Банском двору те вечери није кренула суза.
Чули смо и да ће документарно-играни филмови „Ратне приче с Кошара” и „Ратне приче с Паштрика” бити преведени на енглески и руски језик и да ће ускоро те верзије филмова бити постављене на РТС-ов званичан канал „Мерила времена”, на којем се налазе документарни филмови чији је аутор Слађана Зарић.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.