Трећина производа има исто паковање, а различит састав
Европска комисија саопштила је како је најновије тестирање прехрамбених производа показало да се храна, у истом или сличном паковању, разликује по саставу у различитим земљама. Ипак, наглашава се да то „није масовна појава”.
Истраживање Заједничког истраживачког центра ЕК показало је да се девет одсто упоређиваних производа разликовало по саставу иако им је паковање било исто. Још 22 одсто производа разликовало се по саставу, а паковање им је било слично.
Анализирано је око 1.400 прехрамбених производа у 19 чланица ЕУ. Истраживање није указало на доследан географски образац. Обухваћен је широк спектар производа, али се нигде не наводи о којим компанијама је реч. Око 90 процената циљних производа било је доступно у најмање четири државе чланице. Тестиране су готово све категорије производа – дечја храна, конзервирани производи, супе, пасте, зачини, безалкохолна пића, слаткиши.
Чланице ЕУ са истока, које је предводила Вишеградска група, дуго су се жалиле да им се испоручују производи који нису идентични оним на тржиштима на западу Уније. Деветнаест чланица ЕУ доставило је информације о 113 производа познатих брендова и 15 приватне робне марке.
Како се наводи, извештај ће пружити бољу основу за дискусију о двојном квалитету у ЕУ. Међутим, потребни су даљи кораци и истраживања како би се дошло до репрезентативног узорка и боље разумела веза између састава и квалитета. Истиче се, такође, да раније студије о квалитету, спроведене у неким државама чланицама ЕУ између 2016. и 2018. године указују на разлике у квалитету (као што су састав и сензорна својства) брендираних и приватних прехрамбених производа.
– Међутим, због различитих приступа који су користили за прикупљање узорака, тестирање и интерпретацију података, такви подаци нису у потпуности упоредиви. Већина студија је упоређивала производе брендираних и приватних робних марки преузетих са домаћег тржишта с њиховим еквивалентима купљеним углавном у једној суседној држави чланици ЕУ – наводи се у студији.
У истраживању су учествовали Бугарска, Кипар, Чешка, Данска, Естонија, Француска, Грчка, Хрватска, Италија, Летонија, Литванија, Мађарска, Малта, Немачка, Пољска, Словачка, Словенија, Шпанија и Холандија. Европска комисија објавила је и нови позив за подношење предлога за јачање капацитета организација потрошача за тестирање производа и откривање потенцијално лоших пракси са буџетом од 1, 26 милиона евра.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.