До краја следеће године око 2.000 сигурносних камера у Београду
Министар унутрашњих послова Небојша Стефановић изјавио је да је до сада у Београду постављено око 180 нових сигурносних камера, а да је план да до краја следеће године у главном граду буде 2.000 камера, што је део пројекта „Сигуран град”.
Стефановић је рекао да су до сада углавном замењене камере које су 2009. године постављене за потребе Универзијаде, јер су та места имала потребну инфраструктуру.
Министар је, одговарајући на питања новинара у Београду, рекао да грађани не треба да страхују због нових камера, истичући да је могућност приступа подацима које прикупе ограничена и да је има мали број људи, уз шифру.
Говорећи о пројекту „Сигуран град”, Стефановић каже да је покренут у складу са споразумом о стратешком партнерству са Кином, што су урадиле и неке друге земље, међу њима и Британци.
Каже и да је Србија тражила да криптовање развије наш сектор и да буде имплементиран у решење које нуди Хуавеј, те да постоје вишеструки начини заштите како нико споља не би могао да приступи мрежи.
Стефановић је истакао да за пет година колико је на челу министарства није било пробоја у базе података МУП-а нити је неко скинуо неки податак, преноси Танјуг.
Каже да ће сигурносне камере бити коришћене за надзор саобраћајница, јавних површина, улаза и излаза из Београда, те да ће и само сазнање да полиција има могућност да на лак и брз начин идентификује починиоца неког кривичног дела деловати дестимулативно.
Каже и да упоредна анализа у градовима који користе тај систем, међу којима је и Лондон, показује да употреба савремених техничких система у великој мери смањује стопу криминала – од разбојништва и џепарења до тешких кривичних дела.
Каже да су српски стручњаци развијали систем који је добијен од компаније Хуавеј, да су имплементиране и поједине измене и развијени програми по српским потребама.
Постоји, истиче, и могућност препознавања биометријских црта лица, што може бити корисно при упоређивању са фотографијама.
Понавља да су сви подаци криптовани и да се налазе на серверима МУП-а којима није могуће приступити сем физички.
Додао је и да је према законима о јавном окупљању и о јавном реду и миру снимање на јавном месту дозвољено и да сваки грађанин може то да ради.
Министар је рекао да у МУП постоји велики сектор за информациону технологију који води рачуна да подаци не могу да исцуре и да не могу бити предмет прикупљања мимо воље државе.
Објаснио је да су у згради МУП постављени сервери који се физички обезбеђују и нису повезани са интернетом, те да им се приступа уз шифру.
Подели ову вест







Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.