Омбудсман о матури: Све да буде под контролом министарства
Заштитник грађана Зоран Пашалић дао је данас препоруку да Министарство просвете предузме мере како би се целокупан поступак организовања и спровођења мале матуре задржао у домену контроле и одговорности тог министарства и других образовних организација, саопштено је данас.
Заштитник је поводом неправилности у спровођењу завршног испита у школској 2018/2019. години наложио том министарству и да приступи планирању буџетских средстава потребних да се активности у организацији тог испита, које су до сада повераване спољним партнерима, надаље спроводе у оквиру Завода за вредновање квалитета образовања и васпитања и Центра за испите.
У мишљењу се наводи да су неправилности у спровођењу завршног испита ове школске године, као и у школској 2012/2013 години, настале због тога што су запослени у штампаријама ангажовани на штампању и паковању тестова, незаконито прибавили тестове и објавили их.
Он је казао да је поверавање тих послова правним лицима која нису део образовног система и не подлежу контроли Министарства просвете представљају слабу карику и значајан фактор ризика у организацији завршног испита, пренела је Бета.
Пашалић је казао да је у поступку контроле утврђено да просветни систем, како је оценио, не располаже техничким могућностима и одговарајућим финансијским и људским ресурсима да штампање и паковање тестова обезбеди у оквирима и институцијама образовног система.
Он је додао да је законом успостављен Центар за испите у оквиру Завода за вредновање квалитета образовања и васпитања, са надлежностима које одговарају и потреби штампања, паковања и дистрибуције тестова.
„С обзиром да су запослени у установама образовно васпитног система подложни далеко ригорознијим проверама и мерама, него онима код приватних послодаваца, коришћење надлежности и ресурса Завода и Центра за испите омогућава да се контрола над комплетном организацијом завршног испита и државне матуре и одговорности за то задржи у оквирима образовног система и Министарства просвете, науке и технолошког развоја”, поручио је Пашалић.
Мишљење садржи и препоруку Министарству да предузме мере израде стандарда информисања деце и ученика у кризним ситуацијама.
Министарство има рок од 120 дана од пријема тог мишљења да обавести заштитника грађана о поступањима по препорукама.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.