Идеја о бојкоту избора нема међународну подршку
Што се више приближава излазак на биралишта, стиче се утисак да је све мања шанса да се опозиција уједини и бојкотује редовне изборе који нас очекују наредног пролећа. Лидер Двери Бошко Обрадовић јуче је изјавио да нико неће спречавати изборе уколико буду регуларни, али да неће „ћутке прећи” преко непоштених избора и уколико власт не прихвати препоруке стручног тима и захтеве протеста „1 од 5 милиона”.
Слична порука стигла је и од Драгана Ђиласа, лидера Странке слободе и правде, а Народна странка најавила је „активну кампању бојкота”. Међутим, ово питање изазвало је озбиљну поделу у ДС-у, док је лидер ПСГ-а Сергеј Трифуновић противник идеје бојкота. Стратегија неизласка на биралишта није блиска ни појединим члановима Двери, а отворено јој се противе ДСС, СПАС, ЛДП, ЛСВ, СРС...
Али нису само политички противници из редова саме опозиције оно што не иде наруку заговорницима бојкота. Охрабрујуће по њих није звучала ни најновија порука заменика помоћника америчког државног секретара за европска и евроазијска питања Метјуа Палмера. Званичник Стејт департмента рекао је за Глас Америке да се САД надају да ће опозиција у Србији одустати од бојкота избора и постићи договор о изборним условима. „Свакако се томе надамо. Избори су много бољи када на њима учествују све партије. Важно је да грађани Србије имају право на реалан избор. Надамо се да ће две стране моћи да се усагласе и да ће опозиција учествовати у изборном процесу јер смо их на то константно и охрабривали”, казао је Палмер, који је заправо поновио став који је изнео пре око месец дана током боравка у нашој земљи.
Након ове изјаве огласио се Драган Ђилас, који је за Бету поновио да, без обзира на последице, остаје привржен идеји да у земљи без слободе и демократије нема ни избора. Додао је да ће, у борби за слободну Србију, сами извојевати победу. „Одлуку да бојкотујемо изборе, уколико се не прихвате захтеви опозиције и примене препоруке стручног тима протеста ’1 од 5 милиона’, донели смо у договору с грађанима и она се не може променити”, навео је Ђилас.
Међутим, аналитичари су сагласни у оцени да би бојкот имао смисла једино када би га се све опозиционе партије придржавале. Чак и када би се то десило, питање је какве би последице имала ова одлука и када би ефекти били видљиви. Нарочито ако се има у виду да је међународна заједница признала резултате локалних избора у Албанији на којима је учествовала само Социјалистичка партија актуелног премијера Едија Раме, која је формирала власт у 60 општина, док опозиција од бојкота фактички није имала никакву корист.
Политиколог Бобан Стојановић за „Политику” пак каже да ефекти евентуалног бојкота не могу да буду видљиви преко ноћи. „Многи сматрају да, уколико су избори у недељу, у понедељак неко може да дође и каже да су избори неважећи, што се неће десити. Међутим, уколико све опозиционе партије буду јединствене у бојкоту, сигуран сам да ће међународни актери утицати на власт да дође до промена до наредних избора. То значи да би ефекат бојкота могао да буде видљив 2024. године”, каже Стојановић. Када је у питању Палмерова изјава да САД не подржавају бојкот, Стојановић наглашава да она јасно поручује да међународни актери желе стабилност. Међутим, наставља, у тренутку када немате опозицију на изборима нећете имати ни стабилност, тако да ће ЕУ и САД, у том случају, сигурно инсистирати да се постигне „мир у кући”.
Колико грађани верују у бојкот избора, али и у изјаве о томе, показало је јулско истраживање агенције „Фактор плус”. Чак 74 одсто испитаника не верује да ће опозиција бојкотовати парламентарне изборе, а само 18 одсто сматра супротно. На питање о могућности договора власти и опозиције о изборним условима, 36 одсто испитаних грађана сматра да ће договор бити постигнут, а 32 одсто сматра да ће до договора доћи „јако тешко”. Свега 28 одсто мисли да договор није могућ.
Бобан Стојановић, међутим, наглашава да би опозиција требало да води актуелну кампању бојкота и у случају да већина партија не изађе на изборе, а они који изађу не могу се сматрати правом опозицијом. „Питање је ко би уопште прешао цензус у ситуацији када један део опозиције бојкотује бираче. Можда би уједињени СзС ушао у скупштину, али не мислим да би то успео ПСГ”, додаје Стојановић.
С друге стране, аналитичар Бранко Радун јуче је написао на „Твитеру” да би бојкот избора имао смисла само ако га подржи цела опозиција. „Деведесете су показале да је бојкот био неуспешан за оне који бојкотују, а шанса за оне који нису бојкотовали зато што није било јединства опозиције по овом питању”, прокоментарисао је Радун.
Поводом изјаве Метјуа Палмера, председник Центра за спољну политику Драган Ђукановић изјавио је јуче да је амерички званичник Метју Палмер послао поруку и представницима власти и опозиције да би требало дијалогом да дођу до решења и изађу на предстојеће изборе. „Званичници САД имају тај став већ дуже време и не сматрам да је неочекивано. Порука је јасна да би требало да дође до дијалога, а компромисом до решења”, закључио је Ђукановић.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.