Од пролећа Медијана у новом руху
Ниш – Велики, вероватно и највећи пројекат у култури Србије у последњим деценијама, који заједно реализују Министарство културе и информисања, Републички и Нишки завод за заштиту споменика, Народни музеј, градско руководство Ниша и ресорни градски секретаријат за културу – завршетак испитивања и припремање Археолошког налазишта Медијана за разгледање биће по свему судећи већ почетком наредне године, а цео локалитет биће доступан посетиоцима. После више од шест година следећег пролећа капије једног од највреднијих археолошких локалитета биће отворене за презентацију и тиме ће се омогућити и домаћим и страним туристима да коначно виде непроцењиво историјско и културно богатство између Ниша и Нишке Бање.
Ово је за „Политику” рекао Ненад Спасић, директор Народног музеја у Нишу, који је нагласио да је држава Србија, тј. Министарство за културу обезбедило велика средства за реализацију овог пројекта и да више, као што је небројено много пута било до сада, одлагања неће бити:
– Већ овог месеца биће изабрани извођачи радова, који ће према усвојеном пројекту започети финално уређење локалитета. Како је предвиђено у завршној фази, биће саграђени степениште до музеја унутар локалитета, дрвене стазе, али и мали мостови изнад појединих делова археолошких знаменитости како би посетиоци могли да им се приближе и да их погледају из непосредне близине. Досадашњим одлагањем завршетка овог пројекта, то се мора рећи, на губитку су и држава Србија и Ниш јер су поједини радови предуго трајали, а многи су били и непотребни и веома су оптерећивали досадашње рокове. Нема никаквих дилема да ће отварање Медијане за посетиоце довести највећи број туриста у будућности у наш град и нашу земљу, који ће се бројати десетинама и стотинама хиљада јер је реч о културно-историјској баштини која се ретко где у овим крајевима света може видети буквално као на длану – рекао је за наш лист Ненад Спасић, директор нишког Народног музеја.
Медијана код Ниша била је почетком нове ере резиденција једног од најпознатијих римских императора – цара Константина Великог (право име му је било Флавије Валерије Аурелије Константин Август), који је у Нишу (тадашњем Наисусу) рођен крајем трећег века, односно 272. године, а умро у Никомедији 337. Из периода столовања Константина Наисусу, који је био једно од највећих римских насеља и војних утврђења тог времена у Римском царству, остале су јединствена летња резиденција, односно Царска вила с перистилом, велико пољопривредно-економско газдинство и сви други садржаји.
Када Медијана буде доступна јавности и отворена, на њој ће поред свега осталог моћи да разгледају на хиљаде квадратних метара изузетних мозаичких подова, речно божанство Флавус, али и глава митског чудовишта Медузе, кукасти крст као симбол трајања и сигурно највећи комплекс терми.
Посебно занимање је управо за царске терме на Медијани, које су откривене седамдесетих година прошлог века, а тек пре пар година великим делом потпуно откопане, и које се, речено нам је, неће покривати никаквих крововима и настрешницама. На преко 1.000 квадратних метара пронађене су и уређене за разгледање јединствене просторије – од свлачионица (посебних одаја за пресвлачење), великих када за купање, салона за масажу и сунчалишта, а што је све могло пре скоро два миленијума да се користи током целе године. О томе сведоче откривени системи подног грејања у самим термама које су биле уређене фрескама, скулптурама и мозаицима.
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.