Петак, 18.04.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Где је запело са извозом српског воћа у Русију

Све иде много теже, у много мањим количинама а цене нису ништа боље чак ни код воћних врста које су лошије родиле, упозоравају стручњаци
(Фото А. Васиљевић)

Критеријуми руских инспекцијских служби, приликом откупа воћа из Србије, доста су строжи него ранијих година а један од разлога је дуг пут контингената до тог тржишта.

Како је пренео „Глас западне Србије”, транспорт воћа траје у просеку 12 дана и за то време може да изгуби на квалитету.

Према сведочењу откупљивача из околине Тополе, плодови за извоз морају да буду тврди, 75 одсто зрелости, карактеристичне боје и са петељком. Истиче се да се као обавезна мера тражи анализа плодова на присуство монилије – болести која напада коштуњаво и јабучасто воће и узрокује труљење плодова.

Како се наводи, откупљивачи и извозници сада су дужни да 10 до 15 дана пред бербу воћа, са парцеле која се тестира, узму 30 плодова и провере их у акредитованој лабораторији на присуство монилије. Сваки плод у ком се утврди присуство ове болести мора да се изолује. Како је истакао има квалитетног воћа које задовољава критеријуме извоза, тако је до сада откупљено око 200 тона плодова различитих воћних врста.

Иван Глишић, доцент на Агрономском факултету у Чачку, каже да у чачанском крају, од произвођача са којима је у свакодневном контакту, није чуо овакве информације али да је чињеница да нема откупа.

– Не знамо шта је разлог. Да ли то што је смањен број извозника, град који је погодио део воћњака, промењени односи између препродаваца и извозника или пооштрени критеријуми. Тачно је да је због кишног лета више ризика од трулежи воћа, али то је само теоретски, нико није рекао да је то разлог. Можда долазе код откупљивача у хладњаче али не и код произвођача – истиче наш саговорник и додаје да би највише волео да у јавност изађу сви који су у овом ланцу, од извозника до последњег прекупца, и кажу „где је запело да ове године све иде теже”. Због пада продаје воћа у Русији оно углавном завршава у преради, највећим делом у ракији.

– Све иде много теже, много мање а цене нису ништа боље чак ни код воћних врста које су лошије родиле. Негде је настала кочница. Од јагода и трешњи, па све до шљиве имамо исту ситуацију. Чекамо још да видимо како ће ићи продаја јабуке и крушке. Важно је да се отворено говори о томе и исправи то што може – истиче Глишић. Сматра да је најмање страшно ако је тај застој настао због произвођача и тренутно лошијег квалитета воћа. Али ако смо друга тржишта изгубили због других корака: поверење купаца или контакте онда је то, упозорава, тежак проблем и за наредне године.

На пад продаје воћа из Србије упозорава и професор Зоран Кесеровић, један од највећих домаћих стручњака за воћарство.

– Недавно смо имали састанак у Сланкамену, били су позвани сви од извозника до произвођача. Не смемо да ћутимо, морамо да видимо шта је утицало на тај пад извоза воћа генерално – каже Кесеровић. Према његовој рачуници, 2017. смо произвели 1,1 милион тона воћа, прошле године 1,4 милиона тона док нам је извоз пао за око 62 милиона долара.

– Морамо да се запитамо шта се дешава. Да ли је у питању уредба, према којој је смањен број извозника воћа у Русију или морамо да се окренемо новим стандардима квалитета – истиче Кесеровић.

Подсећамо, већа нестабилност на тржишту настала је прошле године, када је уведена уредба после које је број регистрованих фирми, које могу да извозе у Русију, смањен са око 650 на педесетак. Лиценце су добили само они који имају складишне капацитете, у хладњачама, веће од 500 тона. Како је тада речено у министарству пољопривреде, уредба је донета уз консултацију са службом за санитарни надзор из Русије. Њихов захтев био је се да се од неких 600 пунктова, 600 хладњача, „спусти” на 55 до 60, како би се остварила боља контрола и спречио реекспорт воћа.

Коментари12
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Mарко Ивковић
А све ће теже и бити када се у обзир узму огроме плантаже јабука које су подигнуте последњих година на југу Русије.
Dragana
... i gde je zapelo?
Dragan Pik-lon
Ne samo to.Tim megahladnjacima bi se ustedeli novci.Jer ovako ih imamo rasute na 500 lokacija.Od te ustede bi moglo da se plati brzi transport,pomocu aviona.Tako bi se putovanje svelo za par sati u odnosu na 12 dana.Samim tim se nebi mogla roba ubajatiti.Osim toga bi povecali konkurentnost u odnosu na Tursku za 100%.U ekonomiji pobedjuje onaj ko ima najkvalitetniji proizvod i koga moze najbrze dopremiti.Jer sami kupci u supermarketima biraju najbolje i najsvezije.Tu ne postoje bratska osecanja.
Beogradjanin Schwabenländle
Купци у " супермаркетима ", без обзира на државу имаму само један циљ, што јефтиније, о квалитету поврћа,воћа и осталих животних намирница ионако немају благе везе, исто у Низоземској, Србији, Немачкој па и у Русији. Они који пазе на квалитет обилазе супермаркете.
Иван Пантелић
У последњој реченици текста налази се одговор на питање из наслова. Много смо више реекспортовали, него што смо извозили. Да је иоле уређена држава, него би до сада одговарао за такве поступке, па би то била тема за новине. А, овако...
Milan K.
Kvalite voca u ruskim prodavnicama je katastrofa u poredjenju sa srpskim standardima. Zapamtite jedno: u Rusiji nikog nije briga za kvalitet jer im je ljudski zivot na poslednjem mestu. Bitno je samo koliko novca ce odredjeni drzavni cinovnik zaraditi na tom poslu. I ako se plati na vreme onda nema nikakvih problema kod izvoza. Ako se ide "po zakonu" onda je sve problem.. Treba bezati od njih i izvoziti u EU ako je moguce..
Bole
Potpuno tacno. Ruski posetioci ovde redovno primecuju razliku u kvalitetu voca i povrca u Srbiji (i ostalim balkanskim zemljama) i kod njih. Nase je naravno daleko bolje. Kazu da su mnogo izgubili prestankom uvoza iz Poljske, gde su recimo jabuke bile top kvaliteta.

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.