Налазиште из средњег века откривено код Фекетића
Фекетић, Мали Иђош – У насељу Фекетић, недалеко од речице Криваје, започели су радови на терену како би се поставила мрежа каблова у склопу пречистача отпадних вода који се гради, али су тренутно радови заустављени јер су на терен изашли археолози и конзерватори. Ископавања су врло брзо показала да се овде налази вредно архелошко налазиште, препуно артефаката.
„Већ површински материјал указује на богатство и вишеслојност налазишта. Уломци грнчарије, који чине површински покретни археолошки материјал на терену, припадају периоду од 11. до 13. века, али има и налаза и од 13. до 15. века. Остаци грађевинског материјала по површини потичу вероватно од гробних конструкција или од сакралног објекта. Мање су бројни налази из античког периода, који припадају популацији Сармата, која у периоду од 2. до 5. века насељава Бачку и Банат”, објашњава за „Политику” др Неда Мирковић Марић, археолог конзерватор из Међуопштинског завода за заштиту споменика културе из Суботице и руководилац радова на овом локалитету.
За сада је отворена мања сонда величине 20 према 2 метра, и ту су пронађени остаци некрополе, гробља с преко 30 индивидуа, а др Мирковић Марић каже да су пронађене и две позније јаме које су, вероватно, служиле за складиштење. Стручњаке на терену затекао је богат материјал који су нашли у гробовима. „Неколико индивидуа има као прилог накит и делове одеће. Сачуван је бронзани прстен који припада 13. или 14. веку, као и почелица женске индивидуе која се датује у каснији период. Ранији гробови имају као прилог такозване S каричице. По свему судећи, ради се о сеоској цркви с гробљем, која је вероватно забележена и на историјској карти ове области”, наставља др Мирковић Марић.
Неда Димовски, кустос археолог и специјалиста физичке антропологије из градског музеја посебно истиче налаз у гробу једне женске особе – веома добро очувани делови оглавља од металних, бронзаних плочица као и делови тканина који су већ послати на конзервацију.
Др Мирковић Марић зато наглашава да су због важности овог локалитета, приликом радова увели савремену методологију археолошких истраживања, прикупљањем узорака за различите врсте анализа, попут палеоботаничке анализе, идентификације дрвета, апсолутног датовања. Она наводи да су узели узорке за Ц 14 анализе којом се с прецизношћу у распону од 10 година може утврдити тачна старост гробова, као и да су узети узорци за флотацију, то јест утврђивање прехрамбених навика становништва из тог периода.
Да на потесу званом Шимоњи, на високој греди изнад речице Криваје постоји археолошки локалитет из средњег века познато је одраније. Ласло Секереш, археолог из Градског музеја Суботице у мањој мери је овај локалитет истраживао још 1972. године, када је утврђено постојање највероватније сакралног објекта и неколико гробова. Секереш је тада овај локалитет назвао Темпломром (рушевине цркве), подсећа др Мирковић Марић.
Екипу која ради на терену, уз Неду Мирковић Марић и Неду Димовски, чине и Милица Рајичић, дипломирани археолог и Лена Ђурановић Сабо, архитектонски техничар из Међуопштинског завода за заштиту споменика културе Суботица. Радови на истраживању овог средњовековног локалитета трају до 12. августа, али би требало да буду настављени током августа и у септембру, а општина Мали Иђош одвојила је милион и по динара за ово истраживање.
Осим што ће локалитет Темпломром бити документован захваљујући овом заштитном ископавању, након завршених анализа биће могуће урадити интерпретацију како је изгледао живот у средњем веку на овом простору. Планирано је да овај локалитет буде представљен и на посебној изложби и штампањем брошуре, а биће израђен и елаборат како би се утврдио као непокретно културно добро.
Мапирање археолошких налазишта
Међуопштински завод за заштиту споменика културе Суботица од 2017. године реализује пројекат „Археолошка мапа северне Бачке”, системском мапирању археолошких налазишта у овој области. До сада су покривене општине Кањижа, Сента, Ада-Мол и као резултат пројекта имамо евидентирано око 500 нових археолошких локалитета, објашњава др Неда Мирковић Марић. Следеће године пројекат ће обухватити општину Мали Иђош, те ће уврстити и нова и детаљнија сазнања о археолошким налазиштима из различитих периода на овом простору.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.