Независан правни систем предуслов демократског уређења
Без независног, ефикасног и доследног правног система, односно судства, нема демократског уређења, ни заштите основних права грађана. Стара је то истина, од античке Грчке и Рима. У грчкој митологији, богиња праведности била је Дика, а богиња права и законитог поретка Темида. Римљани су спојили две богиње у једну – Јустицију. Представљали су је као лепу жену, завезаних очију, дакле независну и непоткупљиву, с вагом у левој руци којом одмерава кривицу или невиност и мачем у десној, којом извршава пресуду. Тај грб правде и правичности стоји данас на свим правосудним институцијама у свету. Потврду демократског уређења у Америци, после одвајања од Уједињеног Краљевства, амерички уставотворци су изразили увођењем доживотног мандата деветорици судија Уставног суда (које иначе именује Председник САД), подвлачећи њихову независност од извршне власти.
Како данас стоје ствари, у свету на који се угледамо и код нас?
У Француској, председник Републике је други човек на планети по уставним и стварним овлашћењима. Недодирљив је док му траје мандат, за који се заклео да ће бити частан, по Уставу и законима Републике. По истеку мандата, могуће је против њега покренути судски поступак, ако се установи да је кршио законе у вршењу своје готово неограничене власти. Покренут је судски поступак против бившег председника Жака Ширака, због својевољног именовања функционера и неовлашћеног коришћења државних фондова. Да ли је осуђен? Не, јер је сам себе прогласио неспособним да учествује у судском процесу због Алцхајмерове болести. Председник Саркози, како је утврђено, добио је непријављених 50 милиона евра за своју успешну председничку кампању од либијског вође Муамера ел Гадафија. Шта је француско судство урадило с тим у вези? Ништа, осим што је Француска покренула западне савезнике да сруше Гадафија и његов, како су утврдили, диктаторски режим. Гадафи је убијен и више нема сведока за судски процес. Због велике корупционашке афере у Белгији 1995. око куповине 46 италијанских хеликоптера „агуста” без тендера, покренут је судски поступак против тадашњег министра привреде, каснијег министра иностраних послова и генералног секретара НАТО-а Вилија Класа и утврђено је да је на рачун његове Социјалистичке партије италијански произвођач уплатио 1,7 милиона долара. Белгијски министар је, после велике буке, осуђен на три године затвора условно на пет година, уз забрану вршења јавне функције у том периоду?!
Бивши хашки оптуженик Рамуш Харадинај ухапшен је 4. јануара 2017. на аеродрому у Француској, по међународној потерници Србије, по којој се бивши лидер ОВК терети за тешке злочине почињене на Косову и Метохији 1998. и 1999, као и за ликвидације више сведока његових злочина, Албанаца и Срба. И поред документованог и правноваљаног захтева и доказа за изручење Харадинаја Србији, где би му се судило, после велике медијске фрке око овог случаја – Харадинај је пуштен на слободу. Преузео је чак и владу самопроглашеног Косова и данас је предводник минирања могућег договора Београда и Приштине. Да ли је Јустиција поштована у овој афери и да ли ће икад бити у ситуацији да измери кривицу Харадинаја?
Због неефикасности нашег правног и судског система отворена су два преговарачка поглавља на нашем путу у ЕУ – 23. и 24. Високи функционери ЕУ стално подвлаче да се наш правни систем, брзина и ефикасност суђења морају што пре довести у ред. Процеси предуго трају, многи и застаревају у бирократско-адвокатско-судској игри одлагања и ометања суђења, тужени избегавају кривицу, а оштећени немају шансе да дочекају правична решења својих тужби. Измењени су прописи, смењени сетови судија и тужилаца, инсистирано је на ефикаснијим процесима, али побољшања још нема. Европски суд за људска права у Стразбуру је препун захтева наших грађана (2018. поднето 2.128, 2017. укупно 1.431, а 2016. званично 1.330 тужби), који се, после свих правних лекова у земљи, жале на ускраћивање својих права. Да ли је ово довољно да покренемо озбиљнији напор да се Јустиција оспособи да правично суди у нашем друштву?
Редовни професор универзитета
Прилози објављени у рубрици „Погледи” одражавају ставове аутора, не увек и уређивачку политику листа
Подели ову вест




Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.