Који банкомати у Србији су најповољнији, а које би требало избегавати
Путницима који у Србији подижу готовину најповољније је да користе банкомате банке Интеза, Комерцијалне банке, Поштанске штедионице или Сбербанке, док би требало избегавати банкомате Рајфајзен и АИК банке, препорука је немачког Удружења за заштиту потрошача „Штифтунг варентест”. Ово удружење недавно је завршило истраживање о услугама на банкоматима у чак 29 земаља света и на основу тога објавило имена свих банака у појединачним земљама на којима су услуге најповољније, односно оних с којима би требало бити обазрив.
Потрошачима се посебно указује пажња замке у које могу да упадну приликом подизања готовине с банкомата, али и плаћања картицом у локалној валути (у земљи у којој бораве). Тако тврде да је, у случају подизања готовине, повољније да се на банкомату изабере опција „без конверзије”, док се код плаћања картицом препоручује опција „плаћање у домаћој валути”. Како преноси Удружење потрошача Словеније, које је, уз дозволу немачког удружења, објавило детаљније податке овог истраживања, у случају да корисник подиже новац без конверзије, услугу ће платити по курсу своје матичне банке, док се у супротном обрачунава курс банке власника банкомата који је неповољнији. „Штифтунг варентест” дошао је до сазнања да разлика може да иде и до 10 одсто (према подацима с банкомата у Хрватској, Чешкој, Мађарској, Турској и Великој Британији) у зависности од тога коју опцију корисник изабере.
У случају подизања готовине повољније да се на банкомату изабере опција „без конверзије”, док се код плаћања картицом препоручује опција „плаћање у домаћој валути”. Услуга подизања новца „без конверзије” плаћа се по курсу матичне банке корисника, а у супротном се обрачунава курс банке власника банкомата
Потрошачка удружења упозоравају грађане да се ван еврозоне на банкоматима обавезно нуди конверзија валута, као и да европски законодавац још није пронашао одговарајуће решење које би потрошачима омогућило да лако провере курсеве и сазнају да ли им је јефтиније да плаћају картицом или да најпре подигну новац с банкомата, па плате готовином. Немачко удружење им нуди и три једноставна савета која могу да им помогну и уштеде новац, а то је да увек плаћају или подижу новац у локалној валути, да избегавају Еуронет банкомате, као и да увек користе дебитну, а не картицу за одложено плаћање. Велика истраживања попут овог које је обавио „Штифтунг варентест” откривају и најскривеније банкарске тајне и транспарентно их нуде потрошачима како би их заштитили. Тако отворено говоре и упозоравају кориснике да се не ослањају на тврдње банака да баш оне имају „загарантован фиксни курс”, да нуде услуге „без провизије”, јер то може бити само мамац. Такође, тврде да познато име банке или њена традиција нису гарант да ће корисник проћи без скривених трошкова.
На питање како пронаћи банкомат одређеног провајдера у страном граду, немачко удружење потрошача саветује да корисници користе „гугл мапе” за претраживање локација на којима се налазе банкомати.
– Ако у претплатничком пакету имате мобилне податке, одређени износ је бесплатан и у другим земљама ЕУ. Изван ЕУ, међутим, пренос података може бити веома скуп, зато банкомате тражите користећи интернет у хотелу – саветује „Штифтунг варентест”.
Посебна упозорења потрошачима ово удружење нуди у случају да путују ван еврозоне, јер у тим земљама не важе иста правила као и у Европској унији. Тако неке банке које послују ван ЕУ наплаћују и додатне накнаде за подизање новца с банкомата, што је у ЕУ забрањено уредбом о прекограничним плаћањима, укључујући и банкомате. Према тој уредби, различитих такси не би требало да има, међутим истраживање је показало да се ова правила ипак не поштују. Тако су открили да се посебне накнаде за подизање новца наплаћују у Грчкој и Шпанији (два до три евра), па чак и у Немачкој, где се на појединим банкоматима ова услуга тарифира чак шест евра. „Штифтунг варентест” подсећа да су овакве накнаде неизбежне у земљама ван Европске уније и саветују да грађани траже банкомате с нижим накнадама (приказаним на екрану банкомата).
Шта бирати, кога избегавати

Немачко удружење потрошача на основу овог обимног истраживања понудило је грађанима податке о најповољнијим банкоматима у појединачним земљама. Тако саветују да је у Чешкој најбоље користити банкомате Ер банке и Фаро, док би, тврде, требало избегавати Чешку и Монета мани банку. У Мађарској саветују да потрошачи новац подижу на банкоматима ЦИБ банке, Ерсте и КДБ банке, али да избегавају Еуронет. У Турској, кажу, требало би избегавати Гаранти банксаи и Акбанк, а новац је, додају, најповољније подићи на банкоматима Халкбанке, Јапи креди и Зират банке. У истраживању се чак наводи и Тајланд, на коме, закључује „Штифтунг варентест”, нема битне разлике на ком банкомату се новац подиже.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.