Петак, 18.04.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Електронске цигарете штетне колико и класичне

Најновија истраживања показала да не постоји здравија верзија конзумирања „дувана” и да дим обичне и е-цигарете шкоде плућима на исти начин
(Фото Пиксабеј)

Електронске цигарете могу да нашкоде укупном здрављу потрошача на готово исти начин као и класичне цигарете, показало је најновије истраживање Универзитета за заштиту здравља Северне Каролине. Иако се до скоро веровало да су електронске цигарете заправо здравија верзија уживања у дувану и да пушачима могу да помогну да се ослободе ове лоше навике, научници сада тврде супротно. Студија је, како преносе светски медији, открила да је емфизем плућа подједнако могућ и код једних и код других пушача. Истраживачи су, како се наводи, истраживање засновали на узорковању плућне течности за три различита ензима протеазе код пушача цигарета, е-цигарета и непушача. Будући да су претходне студије показале да пушачи имају већи ниво ових ензима, што може да доведе до емфизема плућа, истраживачи су желели да то поново провере у три различите групе како би видели како електронске цигарете утичу на рад плућа потрошача. Установљено је да непушачи имају нормалне нивое ових ензима и да нису под повећаним ризиком од болести плућа, али је код пушача ситуација била другачија.

– Дим електронске и класичне цигарете утичу на плућа на исти начин, што упућује на закључак да е-цигарете представљају подједнак ризик за развој болести као и обичне цигарете, наводи се у овом истраживању. Амерички центри за контролу и превенцију болести одмах су објавили план даљих активности будући да је потврдђено да електронске цигарете имају директну везу с плућним болестима. Иначе, у више америчких држава је у последњих неколико месеци пријављено на десетине случајева где су млади оболели од плућних болести. Случајеви су били слични, а оно што све пацијенте повезује јесте то да су конзумирали електронске цигарете.

У свету данас има више од милијарду пушача, од којих 80 одсто живи у слабије развијеним земљама. Светска здравствена организација, с друге стране, упозорава да више од седам милиона људи сваке године умире због коришћења дувана, од чега је 890.000 смртних случајева повезано с изложеношћу дуванском диму, а не с директном употребом дувана.

Према подацима Института за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут” из 2018. године, трећина (38 одсто) пунолетних грађана Србије пуши свакодневно, барем једну цигарету конзумира сваког дана, а 13 одсто пунолетних грађана се ослободило ове лоше навике.

– Највећи проценат пушача (41 одсто) налази се у старосној групи од 45 до 59 година, а највећи број свакодневних пушача (44 одсто) у категорији је незапослених. У Србији у мање од петине домаћинстава пушење није дозвољено, док је у чак 39 одсто њих дозвољено у свим просторијама, што је мање у односу на ранији период, наводи се у овом извештају.

Иначе најновији подаци показују да је око три четвртине пунолетних грађана Србије, пушача и непушача, изложено дуванском диму у кући пријатеља или рођака (76 одсто). Више од трећине становништва (34 одсто) каже да је изложено дуванском диму и на послу упркос забрани пушења на радном месту, док је 73 одсто њих угрожено и на местима на које излазе.

Истраживање Института за јавно здравље Србије показало је да велика већина становника (чак 90 одсто) свесна да су пушење и дувански дим штетни по здравље и да пушачи треба да воде рачуна где ће запалити цигарету да не би угрозили здравље других људи. Велики проценат (86 одсто) зна да је пушење значајан узрочник малигних болести, можданог удара и болести срца.

Већина становништва Србије подржава (у потпуности или делимично примену важећег Закона о изложености становништва дуванском диму, а само 11 одсто грађана сматра да се овај Закон у потпуности поштује.

Стручњаци упозоравају да не постоји безбедан ниво излагања дуванском диму, па ефикасна заштита подразумева потпуну елиминацију дуванског дима из сваког затвореног јавног и радног простора, јер само окружење 100 одсто без дуванског дима може да заштити људе од штетног дејства састојака дуванског дима.

Већина за забрану пушења и на дечјим игралиштима

Грађани Србије у великом проценту подржавају законску регулативу која штити децу од изложености дуванском диму. Већина становника (79 одсто) подржава забрану пушења на дечјим игралиштима. Око половине грађана (48 одсто) слаже се с мишљењем да би пушење требало забранити у отвореним спортским објектима или теренима, а велики број грађана (85 одсто) сматра да би требало забранити пушење у колима где су присутне малолетне особе.

Коментари11
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

vladimir
Истраживања су потврдила токсине у електронским цигаретама. Универзитет у Калифорнији, Риверсајд открио је ситне честице калаја, сребра,гвожђа,никла, алуминијума и силиката. Такође је нађено наночестице хрома и никла. Пронађен је и диетилен гликол, састојак антифриза и то уље ствара основу дима. У неким земљама електронске цигарете су забрањене јер многи од ових елемената наведених аеросола се зна да изазивају распораторне сметње. Оне нису безбедне ни за пасивне пушаче у околини и свом дому.
vladimir
Због ограниченог простора надовезијем се на преходни мој коментар. Истраживања показују да је пасивно пушење најштетније за децу. Деца где оба родитеља пуше цигарете имају дебље артерије за 0,015мм у односу на децу чији родитељи не пуше.То не изгледа много али је еквивалент 3,3 додатни година. Што је још горе повећава се ризик срчаног и можданог удара.То су трајна оштећења. Ако волите вашу децу, унуке и оне који тек долазе РАЗМИСЛИТЕ колико их заиста искрено волите или су то само лажи
vladimir
Престаните пушити,ако не због себе, урадите то за своју децу, унуке и праунуке и оне који тек долазе. Постоји више од 250 штетних једињења у сваком увлачењу дима, укључујући и 50 врло канцерогених. Због начина пушења наргиле су два пута отровније од обичне цигарете која има око 20 надима (500-600 мл дима)... Један сат од наргиле је 200 надима (90 000 мл инхалирања дима.) Што се тиче електронских здравствених ризици су престанак рада бубрега, рупе у плућима...Не постоји сигуран начин пушења.
Шупчеа Н. Даса
Штетност пушења дуванских производа јесте једно, а изложеност дуванском диму је нешто сасвим друго и односи се на одређени интерес да се пушачима загорча живот, да би се тиме, тобож, поправило здравље непушачима. Иза свега тога крије се тежња за увећањем профита, како држава (од акциза и пореза), тако и дуванске индустрије и трговине. Ако вам није јасно о чему говорим, узмите за пример једну просечну европску државу и упоредите годишњи буџетски прилив од такси на дуван пре 20 година и данас.
Боривоје Банковић
Непушач сам и пара електронске цигарете ми не смера, док ме дувански дим иритира. Осим тога, нема ни смрада који се увлачи у одећу. А колико је шта од то двоје штетно по здравље, не знам нити бих се упуштао у такве процене.

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.