Швајцарском формулом до реалних пензија
Мада се још чека да влада јавно саопшти нову формулу за усклађивање пензија од наредне године, пензионери који су остављали коментаре „Политици” скептични су према швајцарцу. Брину да усклађивање 50 одсто са зарадама и исто толико с растом инфлације представља даље осиромашење ове вишемилионске популације.
Иако је већина њих већ имала искуство с швајцарском формулом, јер су се пензије током 2000. управо тако усклађивале, не верују да ће овог пута бити исто као тада. Сигурни су да пензије неће учествовати са 60 одсто у просечној заради, јер у новој формули тако нешто није предвиђено.
Упитан имају ли пензионери разлога за толику бригу, Никола Алтипармаков, члан Фискалног савета Србије, каже за „Политику”, да се швајцарска формула, која подразумева усклађивање 50 одсто са инфлацијом и 50 процената са растом зарада, користи у великом броју европских земаља.
– Ова формула омогућава са једне стране да се не смањује реална куповна моћ пензија (индексација за инфлацију) и додатно да се реална куповна моћ увећава (индексација са зарадама) како би и пензионери осетили ефекте привредног раста и повећања животног стандарда у будућим годинама. Анализе фискалног савета показују да би ова формула била економски одржива у дугом року и не би представљала финансијски терет, или ризик за буџет у наредним деценијама. Одредба, која је неколико година била на снази у Србији у прошлој деценији, којом је покушавано да се гарантује одређени однос просечних плата и пензија – била је првенствено резултат кратковидих политичких компромиса и није одражавала добру пензијску праксу нити дугорочно одрживо решење – истиче он.
Просечна пензија, додаје, зависи од много елемената. Она укључује и инвалидске пензије, које су биле предмет бројних злоупотреба у последњих неколико деценија, као и велики број превремено пензионисаних радника или породичних пензионера. Зато није добра пракса покушавати да се вештачки ограничи однос просечне пензије и плате, али је могуће пензионерима пружити додатне гаранције у смислу ограничавања минималних расхода за пензије у БДП.
– Тако је на пример могуће прописати, и Фискални савет се за то залаже, да се, ако би швајцарска формула у наредним годинама довела до тога да укупни расходи за пензије падну испод 9,5 или 10 одсто БДП, омогући ванредно усклађивање пензија како би се заштитио социјални положај пензионера, односно како би се обезбедила међугенерацијска солидарност и осигурало да текуће генерације радника не издвајају мање од 10 одсто БДП за пензионере. Што би било у складу са европским просеком и европском праксом – истиче Алтипармаков.
Милан Ненадић, председник Савеза пензионера Војводине, каже да је у овом часу најважније да се формула донесе, јер је већ дуго нема, а да би по њима идеално било да се пензије убудуће усклађују или с растом инфлације 50 одсто и исто толико с растом БДП-а, или с растом зарада од 60 одсто и 40 процената раст инфлације.
– Како год да влада одлучи биће добро, само не треба очекивати да ће пензије не знам колико много бити веће, јер је реч о усклађивању по пола, а не за цео износ раста зарада или раста инфлације – каже он.
Не одустају, додаје, ни од идеје да се за 700.000 најстаријих нађе начин да буду обештећени за умањене пензије у протекле четири године. Он каже да чланови савеза нису за вођење судских спорова ни пред домаћим, ни пред страним судовима, већ да држава предложи начин како да врати умањено.
Ненадић очекује да би пензионери у четвртом кварталу ове године, с обзиром на добре финансијске резултате, требало да добију повећање пензија, јер од прошле године никаквих корекција није било.
И Миша Радовић, председник Удружења синдиката пензионера Србије, поздравља одлуку да пензионерска популација коначно сазна када ће добијати веће пензије и за колико. Он каже да је швајцарски модел добар, али брине да не буде само мртво слово на папиру, или да га власт стави ван снаге чим им зафали пара у буџету.
Радовић подсећа да је им је из Министарство рада током јула стигао одговор у коме их обавештава да се према члану 4 Закона о исплати привремено умањених пензија, оне исплаћене у складу с овим законом те се сматрају коначним, па нема правног основа да се пензоионерима исплати разлика између износа пензија утврђеног решењем пре ступања на снагу овог закона.
И пред тога ово Удружење, каже он, неће одустати од тужби Стразбуру за враћање умањених пензија, јер је реч стеченој имовини коју нико нема права да узима.
Подели ову вест








Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.