Субота, 14.06.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа
ЈАНЕЗ КОПАЧ ЗА „ПОЛИТИКУ”

Необично је да се „Турски ток” у Србији гради у тајности

Не кажемо да смо изненађени што нас Србија није обавестила о почетку градње, али нажалост нема дијалога са српском страном, поручује у разговору за „Политику” Јанез Копач, директор Секретаријата Енергетске заједнице
(Фото Сајт Е. заједнице)

Није само за овдашњу јавност чудно што се велики инфраструктурни пројекат гасовод „Турски ток” гради у тајности. Чудно је и представницима Енергетске заједнице, чији је Србија члан, а која даје мишљења и прати развој овог пројекта како би се поштовали европски прописи. Посебно Трећи енергетски пакет, који не допушта да власник гасовода буде и власник гаса, већ инсистира на конкуренцији понуђача гаса.

– Необично је да се велики пројекат попут гасовода „Турски ток”, који из Турске преко Бугарске, Србије и Мађарске до Аустрије треба да доведе руски гас, ради у тајности. Не кажемо да смо изненађени што нас Србија није обавестила о почетку градње, али нажалост нема дијалога са српском страном. Стога нас почетак радова мимо очију јавности нимало не изненађује – каже у разговору за „Политику” Јанез Копач, директор Секретаријата Енергетске заједнице југоисточне Европе с седиштем у Бечу.

Упитан на шта конкретно Енергетска заједница има замерке и шта то компанија „Гастранс” и Агенција за енергетику Србију нису урадиле, а градња је одмакла, Копач одговара да је Секретаријат у свом мишљењу још у марту ове године био врло одређен.

– Одлука Агенције за енергетику Србије из марта 2019. као таква не доприноси развоју конкуренције на тржишту природног гаса у Србији, осим ако се не би уважили сви услови који се налазе у мишљењу Енергетске заједнице. Иако је АЕРС у коначној одлуци изменио неке првобитне услове, сви наши услови нису били испуњени. Нарочито део који се односио на побољшање конкуренције. Зато сматрамо да се овом одлуком, таквом каква је испала, заправо крши Трећи енергетски пакет – каже Копач.

Ту се, додаје он, посебно мисли на њен члан о изузећу нове инфраструктуре. При томе тренутно не постоји отворен дијалог са српском страном да се овај проблем реши.

Инсистирање, додаје наш саговорник, да капацитет новог гасовода буде понуђен свим заинтересованим странама на аукцији (и то дугорочно до 20 година) преиначен је у изузети део од Трећег пакета, и то само за оне субјекте који су учествовали у претходном маркет тесту.

– Тиме се, по нама, додатно ограничава доступност у процедури додела капацитета и искључују неки други субјекти од закупа истог – каже Копач.

Енергетска заједница је, иначе, у свом мишљењу била врло изричита. Затражено је да се закупи капацитета „Турског тока” преко Србије уступе и другима. Све у циљу да се избегне да власник гасовода буде и власник гаса и тиме спречи монопол што налаже Трећи енергетски пакет.

На питање да ли непоштовање мишљење Енергетске заједнице може имати последице по развој овог пројекта, Копач каже да целокупна ситуација још није јасна.

– Шта се дешава у Бугарској, шта је с Мађарском, шта је с регулаторним оквиром за Србију? Сертификација „Гастранса”, који гради гасовод преко Србије, треба да прође и наше мишљење, тј. Енергетску заједницу – истиче Копач.

На констатацију да је цео случај у Бугарској на суду због тендера на који се жалио потенцијални арапски извођач, а који је прво и био виђен за градњу овог гасовода, Копач каже да не може да коментарише понашање једне земље ван Енергетске заједнице.

– Али, нажалост, имајући у виду одуговлачења реализација осталих интерконектора ка суседима, ни овај случај нас не чуди – истиче он.

Што се тиче Србије, за њу, бар када је реч о Енергетској заједници, неће бити непријатних изненађења. Заједница много раније каже шта мисли о пројекту и начину на који се он реализује, баш због стабилности регулаторног оквира, закључује наш саговорник.

Коментари19
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

dzordz
zar ne bi eu trebalo da nam olaksa zivot i omoguci vise mogucnosti? ovako oni zele potpunu kontrolu nad nasim resursima. placali smo mi gas preko ukrajine i madjarske, na trzistu i skupo, pa sta bi oni teli da mi ne zaradjujemo od naseg gasovoda i da placamo posredniku? ludilo
Nebojša Berak
Ma najbolje da neko gradi a drugi da koristi i uslovljava. Tako su nama poturili pricu o malim i srednjim preduzecima da ugasimo gigante a onda oni preuzeli gigante,nigde njihovih malih i srednjih nego giganti se udruzuju na zapadu. Tako je i sa strujom isto urađeno. Mi trebamo da gledamo nas interes a ne njohov jer njihov je interes jadna,bedna i gladna Srbija a kada im ni to nije dovoljno onda i razorena i raskomadana Pa dosta je bilo.EU je ugasila samo se ceka da Rusi i Kinezi sviraju FAJRON
slavko
Nije EU ništa ugasila nego je ugasila Srbija pa je onda ostatke jeftino prodala Kinezima i Rusima.
Marko
I Bugarska i Mađarska su članice EU i ako EU (i USA) kažu 'njet', Srbija može izgraditi i deset naftovoda, samo ništa neće da teče kroz njih.
Miloš
Da, ali ne možete očekivati da neko dugoročno radi protiv sebe. To sto je Bugarska odustala od Južnog toka nije zato što je procenila da je to u njenom interesu, već zato što je naterana da tako postupi. Mogu da postoje Severni tok 1 i 2, pravice se i 3, ali ne može Južni tok. Setite se Vilija Vimera i sve ce Vam biti jasno. Kako da se jedna zemlja razvija bez energenata?
Zarko
Da li ovde ima reci o naftovodu? Ovde se prica o gasovodu. Nafta nece teci njime, to je sigurno. Lep pozdrav!
Dusan T
Srbija nije clan EU, i ako Bog da nikada nece ni biti. Nadam se da je zaista tako kako ovaj kaze i da se gasovod gradi. Gospodin Slovenac ili Austrijanac, sta je vec, bi trebalo da se vrati kuci i popuje svojoj zeni, ako sme. U Srbiji nema nikakve jurisdikcije.
Bungi
Srbija gradi svoj gasovod u tišini i izgradiće ga.Pošto će Bugarska da nas ispali kao i prošli put za Južni tok a tranzit preko Ukrajine prestaje sledeće godine,Srbija će se snabdijevati iz Mađarske a Bugari neka se zimus griju na sunce.
Лала из Самоша
@Sokolica Немојте да износите неистине, тј. да лажете. Сви су обештећени за лепе паре и чак за овогодишњи род. Иде се толико далеко да се посебно одваја површинска црница да би се касније вратила она на површину, а не дубинска зиратна земља. Дакле, престаните овде да износите своје фрустрације.
Sokolica
Istina, rade u tisini i tami posle ponocnoj, dok svi spavaju bageri riju privatne vinograde i oranice, bez registarskih tablica i ne pitaju za dozvole.

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.