Отпад разврставају у предграђима
Ужице – У граду са савременом санитарном депонијом направљеном уз значајну европску помоћ, Регионалним центром за управљање отпадом „Дубоко”, где смеће одлаже девет локалних самоуправа Златиборског и Моравичког округа, заживљава примарна селекција отпада у домаћинствима. Као еколошки искорак за наше прилике усклађен са европском праксом. И то у оквиру спровођења управо започетог прекограничног пројекта „Предграђа рециклирају – успостављање система управљања отпадом у приградским насељима Ужица и Тузле (SUBREC)”.
Тим пројектом примарне селекције обухваћено је укупно 5.000 домаћинстава. Свако од њих добија по две канте за одлагање сувог и мокрог отпада, а користиће се и 600 компостера за прикупљање органског отпада и 40 контејнера за амбалажно стакло. Становништво ће се на скуповима у месним заједницама упознавати са значајем подухвата, биће и теренске едукације „од врата до врата”. Све ово је нови концепт управљања комуналним отпадом који за две године треба да донесе корист приградским насељима два града.
Пројекат је вредан 710.000 евра, кофинансира га Европска унија кроз програм прекограничне сарадње Србије и БиХ. Носилац пројекта је Регионални центар „Дубоко”, а партнери су тузланско ЈКП „Комуналац”, Центар за екологију и енергију „Тузла”, те ужичко ЈКП „Биоктош”.
Како је објављено на ужичком градском сајту, овим пројектом Ужице добија око 420.000 евра и овде очекују да до 2021. реше питање примарне селекције дела града. У исто време добијена је сагласност надлежних министарстава да се кроз европске ИПА фондове крене са другим пројектом, вредним око 550.000 евра, за примарну селекцију у осталим деловима Ужица.
Пренета је и изјава директора Агенције за заштиту животне средине Филипа Радовића који каже да су Ужице и Регионални центар „Дубоко” пример како ће примарна селекција заживети на територији Републике Србије. – Наша искуства су показала да су грађани свуда где је започета примарна сепарација отпада били више него вољни да учествују у том процесу. Управо је то пут кружне економије, а то је стратегија Европске уније. Животна средина не познаје границе које поставља човек – изјавио је Радовић.
У центар за управљање отпадом „Дубоко” сада се дневно допрема око 250 тона отпада из девет локалних самоуправа овог краја. Око две трећине искористи се у Центру за селекцију, а остало одлази на депонију. – Циљ је да процес осавременимо и да сав отпад прође кроз Центар за селекцију. Томе ће много допринети пројекат примарне селекције у приградским насељима, чиме ћемо веће количине отпада моћи да селектујемо, биће квалитетнији, а имаћемо мање застоја и дужи век депоније – рекао је директор ЈКП „Дубоко” Момир Миловановић, док је директор тузланског „Комуналца” Адмир Бећировић додао да примарна селекција нема алтернативу те да су они кроз два пилот-пројекта за 500 домаћинстава већ поделили по две канте за суви и мокри отпад.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.