Понедељак, 21.04.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Америчка амбасада у БиХ забринута због Декларације СДА

Америчка амбасада у Сарајеву (Фото Википедија)

САРАЈЕВО - Из амбасаде САД-а у БиХ саопштили су да су забринути због изнетих политичких ставова у Декларацији СДА, којом се заговарају уставне промене и успостављање Републике БиХ, истовремено наглашавајући да Дејтонски споразум и Устав БиХ ниједном од ентитета не нуде право на отцепљење.

Из америчке амбасаде су оценили да Декларација СДА не помаже и не утиче на решавање свакодневних проблема грађана, већ додатно подстиче политичке тензије.

„Таква реторика успорава напредак БиХ ка евроатлантским интеграцијама и чланству БиХ у ЕУ, подрива стабилност и плаши инвеститоре, што уништава радна места и убрзава егзодус грађана”, наводи се у саопштењу.

Став САД-а, како је наглашено, остаје јасан и непромењен.

„У потпуности подржавамо БиХ, њен територијални интегритет и њену темељну структуру као јединствену државу, суверену с два ентитета и три конститутивна народа, истиче се у саопштењу, преноси Бета.

Из амбасаде САД су оценили да се свака промена унутрашње организације БиХ мора се усвојити у складу са поступцима утврђеним у Уставу, за што је потребна широка подршка унутар политичког спектра БиХ, укључујући све конститутивне народе”.

Још су истакли да је територијални интегритет и суверентитет БиХ загарантован Дејтонским споразумом.

„Ни Дејтон ни Устав не нуде ниједном ентитету право на отцепљење. Постојање сваког ентитета у потпуности зависи о постојању БиХ”, наглашено је у саопштењу.

Декларација СДА омета постизање договора о формирању Савета министара

Мисија ОЕБС у БиХ саопштила је да ће било какве промене у политичкој, административној или територијалној организацији БиХ захтевати широк политички консензус и одлуке донесене у складу с Уставом БиХ.

Из Мисије ОЕБС-а су упозорили да Декларација СДА и накнадна реаговања ометају постизање преко потребног решења за формирање власти, додавши да у тренутној политичкој клими изгледа мало вероватно да се може постићи такав политички консензус.

Нажалост, троши се више енергије на реторику него на укључивање у конструктиван дијалог и проналажење решења која воде земљу напред. Време је да се адресирају стварна питања која погађају БиХ, наведено је у саопштењу, преноси Бета.

Како би дошло до адресирања тих стварних питања која погађају БиХ, у Мисији ОЕБС-а сматрају да је неопходно јачати међусобне односе и поверење.

У одговору је још наведено да је Мисија ОЕБС-а нажалост приметила да се на Конгресу СДА говорило похвално о неколико лица оптужених за ратне злочине”. Мисија ОЕБС у БиХ подсећа на своју ранију изјаву да, како би се премашило наслеђе рата, пре свега, сви морају поштовати све невине жртве рата. Хваљењем оних који су оптужени за ратне злочине чини се управо супротно, те се подрива помирење и односи у заједници, истиче се у саопштењу.

Овакав став Мисије ОЕБС-а у БиХ изнет је у одговору на питање Хрватског медијског сервиса о садржају Програмске декларације СДА, према којој се та странка залаже за преуређење БиХ у Републику БиХ.

Конгрес СДА усвојио је раније Декларацију у којој се заговарају уставне промене и успостављање Републике БиХ, са три нивоа власти” државним, регионалним и локалним.

Коментари6
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Trifun
"Dejtonsku BiH",kao konfederacija,stvorile su Republike Srpske i MH Federacije BiH u Dejtonu 1995.g.Ta 2 entiteta su starija od BiH:R Srpska je stvorena 9.1.1992.g,a MH Federacije 18.3.1994.g ("Vasingtonski sporazum")..Ocito je,posle 3 decenije,da u BiH nema konsenzusa izmedju 2 entiteta i 3 konstitutivna naroda,kao uslova njenog opstanka.BiH nije izraz volje 3 njena naroda nego m.protektorat.Zato je logicna posledica da njena 2 entiteta(R Srpska i Federacija),nastave svoj put,svako za sebe.
Dragan Pik-lon
Republika Srpska bi mogla uputiti zahtev SAD-ma da otvori jos jednu ambasadu u BiH-ni u Banjaluci.Jer u BiH-ni po Dejtonskom sporazumu egzistiraju dva Etniteta i sasvim je prirodno da oba imaju strane ambasade.To bi bilo u duhu sporazuma i umanjilo predratne tenzije kakva je ova nakaradna deklaracija baba 2.Osim toga Srbija kao jedan Etnitet ima dve americke ambasade.Jednu u Beogradu i drugu u Pristini.Iako ova druga nije priznata u UN-ma ili Dejtonu kao sto je priznat Etnitet Republike Srpske.
Nebojša Joveljić
Mašala! Je li ovo najveći plac za američku ambasadu u cijeloj Evropi, il’ ima i većih? Ovoj samo još fudbalski stadion nedostaje. Lijepo bi bilo vidjet, onako radi poredjenja, kolika je ruska ambasada u Sarajevu ili ambasada Turske.
Darbo
Kako su providni ovi Ameri. ,,Zabrinuti" a da je SNSD doneo neku sličnu deklaraciju onda bi na sva usta pljuvali i Dodika i Srpsku. Od osude ni traga ni glasa samo ,,zabrinuti"
EvGenije
A šta to smeta Amerikancima? Verovatno misle da je rezolucija SDA preblaga.
Miloš
Krivo im što se oni nisu setili toga.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.