Органска производња у Србији убрзано расте
Органска производња, као систем одрживе пољопривреде са великим економским потенцијалом, бележи тренд раста у целом свету, а ова тенденција, како наводе из Немачке организације за међународну сарадњу ГИЗ, важи и за Србију.
У последњих десет година, површина земљишта укљученог у органску производњу у Србији порасла је више од осам пута, наводи се у саопштењу ГИЗ-а, поводом јубиларне 10. годишњице постојања Националне асоцијације за развој органске производње – Serbia Organica, чији је рад подржала ова немачка организација.
На евиденцији Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде у овом тренутку евидентирано више од 6.000 произвођача у овој области, напомињу из ГИЗ-а.
Позитиван тренд раста органске производње у Србији, додаје се даље, прати и сектор анималне производње, као и сектор прерађивачке индустрије органских производа.
Такође, све већи број органских произвођача из Србије извози своје производе, док је потрошачима у Србији доступна разноврсна понуда домаћих органских прерађевина.
Ивана Симић, генерални секретар Serbia Organica, каже да је било много изазова у органској производњи, попут креирања и адекватне примене прописа и стимулативних мера подршке сектору, изградње инстуционалних оквира, недостатка знања о методама органске производње, недовољне повезаности примарног и прерађивачког сектора...
Из ГИЗ-а истичу да су, у оквиру пројекта „Развој приватног сектора у Србији” (ПСД), у протеклих десет година у сарадњи са многобројним партнерима, организовали и подржали низ активности са циљем јачања органског сектора у Србији, јавља Танјуг.
Кроз подршку и у сарадњи са Министарством пољопривреде, шумарства и водопривреде, израђен је Програм за развој органске производње који је усвојен као интегрални део Националног програма руралног развоја од 2018-2020 године.
У сарадњи са Министарством пољопривреде и Дирекцијом за националне референтне лабораторије, уз подизање капацитета Акредитационог тела Србије, развијен је и усклађен са ЕУ регулативом ефикасан контролни систем у овој области, признат од стране Европске комисије за обављање послова сертификације органских производа.
Ове године, након интезивне размене искуства свих заинтересованих актера и сагледавању најбољих пракси држава ЕУ, конципиран је и модел субвенционисања органске производње у претприступном периоду, предочавају из ГИЗ-а.
Додају, такође, да су пољопривредници који се баве органским узгојем добили могућност да бесплатно користе софтвер Агролифе, који је, уз подршку ГИЗ-а, развила фирма Греенсофт, а који им омогућава да модернизују пословање и смање административни терет.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.