На протесту у Монтреалу пола милиона људи са Гретом на челу
МОНТРЕАЛ – На протестима за заштиту климе у канадском граду Монтреалу окупило се пола милиона људи, а на чело поворке стала је шведска активисткиња, тинејџерка Грета Тунберг која је позвала канадског премијера Џастина Трудоа и светске званичнике да се више ангажују по питању заштите животне средине.
Грета Тунберг је у Монтреал стигла накона учешћа на два скупа УН о клими на маргинама 74. Генералне скупштине, пренела је италијанска агенција Анса.
Млада Швеђанка је читавог дана на Твитеру качила слике са скупова посвећених заштити климе који су у петак одржани по читавом свету.
„Срећно свима онима који протестују у целом свету. Промена стиже”, написала је Грета.
Она је поделила и одушевљење призорима из Италије, где су одржани масовни скупови, као и сликама из Немачке, Шведске и Холандије где су се такође окупили бројни еколошки активисти.
Стотине хиљада младих окупило се у петак и у Аустрији, Италији, Русији, Шпанији, Португалији, Мађарској, Израелу, Индији, Мароку, Новом Зеланду, Еквадору и другим државама широм света, јавља Танјуг.
Икона нараштаја младих који су дигли глас против климатских промена, Грета је пре 12 месеци сама протестовала испред зграде шведског парламента, а њен „школски штрајк” је после неколико седмица привукао пажњу друштвених мрежа, а потом и светских медија чиме је рођен покрет „Петком за будућност”.
Протестима у Монтреалу се придружио и премијер Трудо, за кога је Грета раније рекла да, као и већина политичара, није учинио довољно за животну средину.
Новинарима је изјавила да не жели да критикује појединце и да је њена порука светским политичарима иста: „Слушајте и реагујте на оно што говори наука”, преноси Индекс.
Грета је пре протеста у четири ока разговарала са канадским премијером који је рекао да се потпуно слаже с младом активисткињом.
Обећао је да ће, ако на изборима 21. октобра буде поново изабран, посадити две милијарде стабала у року од 10 година.
На питање како доживљава критике којима је изложена, Тунберг је одговорила да су климатски активисти „гласни и стварају пуно буке, а људи се тешко с тиме носе, па покушавају да их ућуткају”.
„То нам је комплимент”, истакла је она.
Глобалном штрајку за климу одазвало се више стотина хиљада младих Италијана, као и у градовима у Немачкој, Аустрији и Шведској, 40.000 људи било је испред парламента на Новом Зеланду. Демонстрације су одржане и у Рабату, Мароку и Казабланци...
Климатским протестима у Бечу прикључили су се и Бечки дечаци. Хор основан пре 521 годину наступио је на позорници на Халденплацу у центру града где се окупило око 60.000, углавном младих.
Подели ову вест








Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.