Стижу енергетске станице, уместо бензина „точе” струју
Прва бензинска станица која више не точи ни бензин ни нафту, већ искључиво напаја електричне аутомобиле, отворена је пре неколико дана у америчкој савезној држави Мериленд. Локална бензинска станица почела је са радом 1958. године. Десевар Доли, који је власник пумпе од 1997. године, каже да је годинама био незадовољан са начином на који са њим комуницирају добављачи. Осим тога, годинама је морао да испуњава разне услове како би могао несметано да добија гориво, почевши од тога да није могао да користи услуге више добављача, као и условљавања колико горива мора да прода месечно, пренео је Си-Ен-Би-Ес. Тешки услови пословања приморали су га да смисли на који начин себи да олакша посао.
Доли каже да је пресудна у доношењу одлуке била његова седамнаестогодишња ћерка која га је убедила да пређе на дистрибуцију струје. За то је било потребно да се уложи новац у реновирање бензинске станице и да се опреми за пуњене искључиво електричних возила. Он је истакао да је свестан да на улицама још нема пуно електричних возила, али и да не очекује да му посао крене преко ноћи.
(Фото Пиксабеј)
У Мериленду је регистровано више од 20.700 електричних возила, а град поседује и електрични такси сервис којем су потребни додатни пуњачи аутомобилских батерија.
Прераду старе бензинске станице финансирали су Институт за електрична возила и Енергетска администрација Мериленда који су обезбедили позајмицу од 786.000 долара.
Мериленд је имао свега неколико пуњача за електричне аутомобиле који нису могли да задовоље тренутне потребе јер су се стварале колоне возила која су чекала да допуне батерије. Посебан проблем је био што су исте пуњаче користили и таксисти.
Нова станица поседоваће четири пуњача који ће бити повезани на струју јачине 200 КW и моћи ће да у исто време пуни четири возила која ће за 20 до 30 минута да напуне 80 одсто батерије. Власници аутомобила ће за то време моћи да седе у посебним просторијама где ће на монитору моћи да прате статус пуњења батерије.
Челници Мериленда истакли су да им је циљ да шире употребу чисте и обновљиве енергије и да, самим тим, умање климатске промене.
Широм САД постоје бројне станице за допуну батерија. Илон Макс, власник Тесле, направио је више од 1.600 станица са око 15.000 пуњача, а допуна је у почетку била бесплатна. Осим тога, власници Теслиних аутомобила имају и опцију да ауто пуне преко посебног пуњача који могу да инсталирају у својој гаражи.
Осим Тесле, и многе друге мање компаније почеле су да развијају своје системе допуне електричних возила.
Подели ову вест





Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.