Потрошња алкохола у Русији опала за 43 одсто
Русија можда и даље има репутацију земље у којој се много пије, али извештај Светске здравствене организације (СЗО) показује да се потрошња алкохола у овој земљи за 13 година смањила за 43 одсто. Заслуге за то СЗО приписује низу мера уведених за време мандата Владимира Путина.
Алкохол је био један од водећих узрока раста смртности током деведесетих година прошлог века. Последњих година, тачније од 2003. до 2016. забележен је тренд смањења потрошње од 43 одсто по глави становника, објавио је Гардијан. Као последица ове промене приметан је, оцењују стручњаци, раст очекиване дужине живота становника Русије који је прошле године достигао максималних 78 година за жене и 68 година за мушкарце, док је у последњој деценији 20. века био 57 година.
Увођењем делимичне прохибиције, бивши совјетски лидер Михаил Горбачов направио је прве потезе ка смањењу потрошње алкохола још средином осамдесетих. Међутим, након слома СССР-а, потрошња алкохолних пића наставила је да расте све до почетка овог века.
Под Путиновом влашћу уведена је забрана продаје алкохолних пића после 23 сата и забрана њиховог рекламирања, а повећана је и минимална малопродајна цена. Све то резултирало је да Руси у просеку годишње попију мање алкохола од Француза и Немаца.
Подели ову вест





Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.