Ветерани ОВК ускоро очекују прве оптужнице
Специјални суд за злочине које су починили припадници Ослободилачке војске Косова подићи ће прве оптужнице током октобра и новембра, када се очекују и прва хапшења, рекао је председник удружења ветерана ОВК Хисни Гуцати, пренели су јуче медији у Приштини. Гуцати је приштинском дневнику „Експрес” рекао да су на адресе 24 бивша припадника ОВК стигли позиви Специјалног суда, чиме је број позива из Хага, од почетка године, достигао око 100.
„Наши извори очекују хапшења три или четири особе”, рекао је Гуцати, наводећи да за сада није познат идентитет тих особа.
Специјални суд за злочине ОВК формиран је како би се процесуирали наводи из истраге које је за Савет Европе сачинио Дик Марти. Адвокат Драгољуб Станковић, у то време заменик тужиоца за ратне злочине Владимира Вукчевића, оцењује да не треба сумњати да је тим тужиоца Џека Смита квалитетно спровео истрагу и прикупио доказе, као и да ће оптужнице бити подигнуте веома брзо.
„Временски оквир од осам година је сасвим довољан истражном тиму тужилаштва, уз све ресурсе и овлашћења која има, да прикупи довољно доказа о извршеним злочинима и починиоцима, тако да је реално очекивати прве оптужнице још у новембру или децембру”, каже за „Политику” Станковић, који је на списку адвоката за заступање жртава пред специјализованим већем у Хагу.
Он подсећа је Европска унија основала Специјални истражни тим (СИТФ) за спровођење независне кривичне истраге о наводима Мартија, као и о евентуалним другим кривичним делима повезаним с тим. У лето 2014, СИТФ је објавио да су докази прибављени током истраге довољни за подизање оптужнице. Истрага је трајала до септембра 2016, када је Специјализовано тужилаштво преузело особље и мандат СИТФ-а и наставило рад на истраживању ратних злочина.
„Сигурно је да је највећи број жртава српске националности. Над њима су почињени злочини, протеривање, ширење насиља, сексуално насиље, убиства, паљење и отимање, посебно у подручјима у општинама Клина и Пећ. Уколико се након избора на Косову формира влада коју ће чинити млађи људи, неоптерећени прошлошћу, који нису учествовали у ратним сукобима на Косову, могуће је да ће таква влада олакшати рад тужиоцу, посебно у делу који се односи на наређивање хапшења осумњичених”, оцењује Станковић.
Наш саговорник додаје да није занемарљив ни број жртава других националности, посебно Албанаца који нису били политички истомишљеници команданата ОВК. Предмет истрага тужиоца Смита су и починиоци ових злочина. Станковић указује да је српска јавност оправдано неповерљива према хашком тужилаштву.
„Нови специјални суд у Хагу је четврти по реду који се бави истрагама злочина припадника ОВК. Пре њега, овим питањем бавио се и УНМИК (мисија УН на Косову), Хашки трибунал и Еулекс. Ниједан од ових судова није дао довољне, или чак никакве резултате када је реч о привођењу правди припадника ОВК. Верујем да то неће бити случај с овим судом и тужилаштвом, јер су тужиоци које сам сретао професионалци и знам да су уложили огроман напор у досадашњем раду на истрагама”, рекао је наш саговорник.
Да се истрагама ближи крај наговештава и информативна служба која је, иако истраге званично још трају, издала детаљна упутства о начину извештавања са суђења.
Подели ову вест



Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.