Кина прави свемирски брод
Кина је постала трећа земља која је 2003. године самостално успела да пошаље астронауте у Земљину орбиту. Био је то велики корак којим је најмногољуднија земља почела нагло да развија свемирску технологију. Поред плана да направе модерну модуларну свемирску станицу, кинески научници раде на развоју летелице за пут ка Месецу. Кинеска академија за развој свемирске технологије (China Academy of Space Technology, скраћено CAST) недавно је у промо-снимку представила нову летелицу последње генерације која ће бити опремљена за летове ка дубљем свемиру, преноси „Спејс”.
Летелица се састоји од два повезана модула – у једном је посада, док је друга сервисна и обезбеђује посади кисеоник и услове за одржавање живота. Летелица је дуга око девет метара и тешка 22 тоне.
Модул који носи посаду моћи ће да се користи за више мисија лета у свемир, док ће цела летелица моћи да се мења и прилагођава по облику и димензијама како би најбоље могла да послужи за слање посаде у различите типове свемирских мисија.

Кина тренутно користи летелицу „Шензоу”, тешку 8.6 тона, која може да понесе три астронаута у ниску орбиту Земље. Међутим, она није опремљена за улазак у свемир и знатно већу радијацију која тамо влада. Не би могла ни да издржи велику температуру која би се створила уласком у атмосферу Земље. Нова летелица ће бити опремљена да издржи и температуру и радијацију и моћи ће да понесе четири до шест астронаута.
Кинески научници 2016. године лансирали су пробну минијатурну верзију модула како би тестирали улаз у атмосферу и слетање на Земљу.
Стручњаци из америчких институција за проучавање свемира истакли су да Кина, за разлику од САД, ради полако, мисли дугорочно и остварује велике успехе у развоју националног свемирског програма.
НАСА тренутно ради на развоју летелице за путовање у дубоки свемир, али она ће бити само за једну употребу, то јест моћи ће да се искористи само за један лет и повратак назад на Земљу. У њу ће бити уграђен сервисни модул који је развила Европска свемирска агенција и користиће је за лет на Месец.
Приватна компанија „Спејс икс”, која је у власништву Илона Маска, ради на развоју свемирске летелице која ће бити послата на пут ка Марсу у циљу његове колонизације.
Нова кинеска летелица биће послата на пробни лет највероватније следеће године.
Ако пробни лет прође без проблема, Кина ће почети са склапањем свемирске станице коју ће лансирати у свемир 2021. године. Најбитнија особина нове летелице јесте да ће моћи да се користи за више летова у свемир и повратак на Земљу, што значи да ће трошкови око слања људи и опреме бити знатно нижи.
Кина предвиђа да ће до 2030. године успети да пошаље и спусти на Месец људску посаду, али до тог дана чека је још доста година рада и улагања у нове технологије.
Подели ову вест







Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.