Обавезан вртић за млађе од пет година биће увођен постепено
Планирани обухват деце млађе од пет и по година обавезним предшколским програмом биће увођен постепено и то тамо где има услова за то. Проширење предшколских група неће бити реализовано преко ноћи, већ постепено у складу са стратегијом развоја до 2030. године, незванично сазнаје „Политика” у Министарству просвете. Тако да, места за панику нема.
Недавне најаве Младена Шарчевића, министра просвете, да ће деца од треће године похађати обавезни и бесплатни припремни предшколски програм, дигле су буру у јавности, а нарочито међу представницима синдиката који заступају васпитаче. Они су одмах реаговали питајући зашто министар најављује шири обухват малишана у обавезним предшколским групама када још није решен проблем са којим васпитачи једва излазе на крај, а то је пребукираност вртића широм земље. Упозорили су на алармантну чињеницу да је број деце уписане преко норме у обданишта са 11.000 порастао на 40.000 до 60.000 и истакли да новац намењен за решење проблема те пребукираности нипошто не би смео бити преусмерен на проширење предшколских група млађом децом.
У Министарству просвете за „Политику” истичу да су Национални миленијумски циљеви развоја у Републици Србији предвиђали да до 2010. године 70 одсто деце од три године до поласка у основну школу буде у вртићима. Статистика се, међутим, није поклопила са тим, али је тренутни обухват малишана тог узраста 72,35 одсто.
– Обухват деце у вртићима од три до пет и по година је био у сталном порасту и 2016/17. године износио је 58,9 одсто, 2017/18. године 61,3 одсто, док је лане био 63,5 одсто. Али још је недовољан са аспекта жељеног обухвата – истичу у Министарству просвете.
Повећање броја деце у предшколским установама и већа праведност тог обухвата, захтева, кажу у министарству, унапређење организације служби локалне самоуправе, али и издвајања више новца за обданишта.
Као важне мере у том циљу министарство види изградњу нових вртића и адаптацију и реконструкцију постојећих.
– Пројектом „Инклузивно предшколско васпитање и образовање у
Србији” који се реализује средствима из зајма Међународне банке за
обнову и развој, између осталог, планирано је да се обезбеди око 17.000
нових места за децу узраста од три до пет и по година у новим, реновираним, или пренамењеним објектима у најмање 30 градова и општина. Кроз пројекат „Подршка реформи система предшколског васпитања и образовања” из претприступних фондова Европске уније биће обезбеђена стручна подршка за запослене у вртићима у 50 локалних самоуправа ради развијања квалитетних инклузивних предшколских програма – наводе у Министарству просвете и додају да је ЕУ обезбедила и донацију за опремање вртића намештајем, дидактичком и ИТ опремом.
У министарству истичу да је повећање броја малишана узраста до пет и по година који иду у предшколско планирано Акционим планом за примену Стратегије развоја образовања у РС до 2020. године. Такође и нова развојна агенда Уједињених нација предвиђа да до краја 2030. све девојчице и дечаци имају приступ квалитетном предшколском програму.
Доступност програма
Треба правити разлику између обавезности похађања и обезбеђивања могућности да деца имају бесплатне краће програме у предшколским установама – истичу у Министарству просвете и додају да ће радити на повећању броја деце у вртићима, али не кроз увођење обавезног одласка у њих него кроз омогућавање да предшколски програми буду доступни што већем броју малишана и да их могу приуштити њихове породице.
Иначе, припремни предшколски програм је од 2006/07. године обавезан за сву децу узраста од пет и по до шест и по година и бесплатан је у трајању од четири сата дневно, најмање девет месеци. Подаци Министарства просвете говоре да је од увођења поменуте обавезности достигнут готово потпуни обухват деце програмом и он је у 2017/18. години био 98 одсто.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.