Признао убиство девојке, суђено му за прање новца и сада је на слободи
У среду поподне Чан Тонг Каи је напустио затвор Клирвотер Беј Рид у Хонгконгу као слободан човек. Тај 20-огодишњак је ту провео 29 месеци – због прања новца. Он је међутим признао много тежи злочин, убиство, али будући да га је починио на Тајвану до даљег он за тај злочин неће одговарати.
Разлог су специјални односи Хонгконга и Тајвана. Наиме, Хонгконг званично припада Кини, али на пољу правосуђа ужива посебна права. Тако је рецимо искључена могућност изручивања криминалаца Народној републици Кини или Тајвану. Тајван себе види као независну државу која је, иако фактички независна од Кине, изолована на светској дипломатској бини. Када би Тајван успео да се са Хонгконгом договори о изручењу Чан Тонг Каија био би то дипломатски успех за владу у Тајпеху. То би онда значило да се ради о званичном договору две суверене државе – Кине и Тајвана.
У фебруару прошле године Чан је са својом девојком Пун Хуи Винг, такође из Хонгконга, био на одмору на Тајвану. Када је сазнао да је Пун у петом месецу трудноће са својим бившим дечком – због љубоморе ју је удавио. Њен леш је сакрио у кофер који је оставио у једном парку. Чан се вратио у Хонгконг и никоме није причао шта се десило, Али одале су га финансијске трансакције које је обављао са картицом убијене девојке чији су родитељи пре тога пријавили њен нестанак. За време саслушања Чен је признао злочин као и где је сакрио тело, пишу Вијести.
Након тога Тајван је поднео захтев за изручење – укупно три пута – знајући да Хонгконг то неће испунити јер тамошњи закон забрањује изручење становника Хонгконга на „кинеске територије изван подручја Хонгконга”. До сада ова бивша британска колонија, која је 1997. године враћена Кини, има уговор о изручењу са 20 земаља, и у неким случајевима су могући изузеци. Али изручења у централну Кину, Макао и Тајван су још увек табу.
На крају Чен је добио затворску казну због „прања новца” и злоупотребе туђе картице. Због убиства му није суђено јер се оно није десило на територији Хонгконга.
Шефица управе Хонгконта Керли Лам је зато овог фебруара покушала да промени закон о изручењу. Отпор притив тог предлога закона се претворио у масовне протесте јер се демонстранти боје да би тиме грађани Хонгконга могли бити изложени неограниченој политичкој самовољи кинеског правосуђа. У међувремену је предлог закона повучен, али се протести настављају.
Пуштање Чана на слободу даје целом случају нову политичку димензију. Он је прошле недеље Кери Лам саопштио да је спреман да се појави пред тајванским судом.
„Спреман сам да отпутујем на Тајван и тамо одслужим казну за оно што сам учинио”, стоји у писму.
Како је до те промене у његовом ставу дошло није сасвим јасно, а постоје сумње да су му у томе помогли неки службеници кинеске владе. Сигурно је међутим да би, ако га прогласе кривим, Чан на Тајвану могао да буде одуђен на смрт. Тамо смртна казна још постоји, а прошле године је извршено једно погубљење. Тренутно на Тајвану 43 особе седе у ћелијама за осуђенике на смрт.
Питање је да ли је грижа савести код Чана заиста тако велика да оде и у смрт. Мало је вероватно да ће до тога доћи јер Хонгконг одбија не само да изручи Чана већ и уопште да сарађује са тајванском полицијом. А са Тајвана траже да им се доставе докази и да се Чан приведе како не би заташкао неке доказе.
Хонгконг на то ни не помишља, а секретар Хонгконга за правосуђе Џон Ли Ка-Чиу не види разлог да се против Чана предузимају даљи кораци.
„Он је слободан човек”, наглашава Џон Ли.
Подели ову вест



Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.