„Лагуна” најбољи издавач
Најбољи издавач 2019. године је „Лагуна”, према оцени жирија 64. Међународног београдског сајма књига, којим је председавао проф. др Драган Симеуновић. У ужем избору били су и: „Архипелаг”, „Клио”, „Геопоетика”, „Службени гласник”.
– Само уочи Сајма књига, „Лагуна” је представила чак 80 нових наслова. У претходних 12 месеци објавила је 372 нове књиге, без поновљених наслова. На овогодишњем сајму присутна је са више од 4.000 наслова. У току протекле издавачке године аутори „Лагуне” добили су бројне награде. Међу њима се издваја овогодишњи добитник Нобелове награде за књижевност Петер Хандке са романом „Велики пад”, као и и дела овогодишње добитнице Букерове награде Маргарет Атвуд. Овај издавач следи своју дугогодишњу традицију да у подједнакој мери промовише домаће и стране писце, а има низ засебних едиција вредних пажње, од популарне науке, дела класика до литературе за децу и младе. Посебна заслуга за популаризацију књиге је континуирано отварање књижара широм Србије – образложио је жири.
Признање за издавачки подухват године деле равноправно Десето коло Антологијске едиције „Десет векова српске књижевности”, (чији је издавач Издавачки центар Матице српске из Новог Сада), и едиција „Прозна дела српских научника”, (у издању „Службеног гласника” и Универзитетске библиотеке „Светозар Марковић”).
– Матица српска спада у најстарије издаваче не само у Србији него и на Балкану. Антологија „Десет векова српске књижевности” приказује целовити развитак наше књижевности с намером да је превреднује по новим сазнањима и мерилима. Њено десето коло, уз 121 наслов прве серије, доноси још 60 имена писаца који су рођени пре 1930. године. У овој антологијској едицији, на досад одштампаних 35 милиона страница, тако се удружују стих, проза и драма, десетерац и сонет, сви књижевни облици, сматра жири, док је поводом „Прозних дела српских научника” оценио:
– Заједнички пројекат Универзитетске библиотеке Светозар Марковић и „Службеног гласника” посвећен је представљању мало познатог књижевног талента бројних српских научника. Овај оригинални издавачки подухват обухвата прозна дела: Руђера Бошковића, Јосифа Панчића, Јована Жујовића, Стојана Новаковића, Михајла Петровића Аласа, Слободана Јовановића, Милеве Марић, Николе Тесле, Јована Цвијића...
Награда за најбољег издавача из дијаспоре припала је трима кућама: црногорској „Светигори” са Цетиња, поводом „Изабраних дјела архиепископа цетињског и митрополита црногорско-приморског Амфилохија”, затим је награђен „New Avenue Books” за „Great Serbian Short Stories” Бранка Микашиновића, као и Задужбина „Петар Кочић” из Републике Српске, за дело „Старе српске повеље и писма” Љубомира Стојановића – фототипско издање које је приредио академик Раде Михаљчић.
– Изабрана дела митрополита црногорско-приморског Амфилохија Радовића у 36 књига представљају изабране ауторове студије, есеје, предавања, записе и разговоре, као и посланице и поруке, распоређене у 12 тематских целина. Аутор који без сумње представља не само теолошки, већ и социјални ауторитет у српском духовном простору, својим текстовима објашњава и брани српско православље у худим временима по њега, и шаље охрабрујуће поруке о љубави, животу и смрти, части и бешчашћу, као и о другим вечним тајнама. У делу „Great Serbian Short Stories” (Велике српске кратке приче) Бранко Микашиновић, један од најпознатијих слависта српског порекла у Америци, дао је немерљив допринос представљању наше књижевности у Америци и енглеском говорном подручју. Раде Михаљчић је приредио Стојановићеву збирку ћириличних докумената Дубровачког архива. Група научника из Београда, Новог Сада и Сарајева приредила је именски и предметни регистар – став је жирија.

Посебно признање за допринос из области науке добила су равноправно Изабрана дела „Родолф Арчибалд Рајс”, у издању „Завода за уџбенике” и Криминалистичко-полицијског универзитета, и дело Зорана Аврамовића „Добрица Ћосић – између политике и књижевности”, у издању „Завода за уџбенике”.
– Изабрана дела Арчибалда Рајса у пет књига окупљају најважније радове овог аутора који је „био и остао јунак правде, истине и права. Радови посвећени страдањима Срба у Првом светском рату, његовим експертизама, објављеним у иностраној штампи, као и најважнијим Рајсовим научним радовима из области криминалистичке форензике први пут се појављују на српском језику. Дело Зорана Аврамовића „Добрица Ћосић – између политике и књижевности” нам на научни начин показује како је овај писац у својим списатељским остварењима испољио два облика свести и духа – уметнички и политички – образложио је жири.
Признање за најбољу књигу године освојила су два издања: Соње Ћирић „Нећу да мислим на Праг” (Лагуна) и Николете Новак „Позив” (Пчелица). Специјално признање за издавача књигу или стрип припало је равноправно следећим књигама: „Попис војних и цивилних губитака Краљевине Србије у људству у Првом светском рату”, издавача Медија центра „Одбрана”, и дело „78 дана Апокалипсе – истина оптужује, НАТО бомбардовање Југославије 1999”, издавача Асоцијације „Српска веза” из Београда и новосадског „Прометеја”.
– Роман одрастања Соње Ћирић карактеришу вештина структурирања и полифонијско приповедање. Посебно важна идеја ове књиге, утолико значајнија зато што настаје у добу кризе читања, јесте покушај враћања младих читалаца љубави према књигама и указивање на њен значај у сазревању. Роман Николете Новак посвећен је потрази за сопством младог јунака, чиме добија на актуелности у времену дестабилизације интегритета младих генерација – оценио је жири, а поводом специјалног признања образложио:
– Попис војних и цивилних губитака Краљевине Србије у људству у Првом светском рату пројекат је од изузетног значаја за стручну, научну, али и јавност у функцији очувања традиције, културе сећања и едуковања младих генерација о размерама и величини страдања српског народа у овом рату. У 14 томова енциклопедијског формата на око 9.000 страница дати су спискови погинулих војника и официра који ће омогућити научним радницима и свима који истражују српске жртве Првог светског рата продубљени увид у војну архивску грађу Србије. У делу „78 дана Апокалипсе – истина оптужује”, више од стотину домаћих и страних аутора је својим текстовима исписало јединствену књигу поводом две деценије од великог страдања нашег народа.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.