Дипломата за тешке терене
У старту се потрудио да делује пријатeљски и пријемчиво, као и његов претходник Кајл Скот. Нови амерички амбасадор у Србији Ентони Ф. Годфри стигао је у среду у Београд с осмехом на лицу, супругом Ен Мари и псом Ларом, објавио заједничку фотографију и питао пратиоце на „Твитеру” за савет шта да пробају од хране и која места да посете, а предајући акредитиве председнику Србије говорио је на српском језику (или на српскохрватском, како стоји у званичној биографији, уз који говори и руски и турски).
Ипак, не би требало мислити да је искусни каријерни дипломата из Вирџиније, који је пре Стејт департмента служио у Америчкој морнарици (1980–1992), прекомандован из Москве у Београд да би без тензија и превише личних напора чекао пензију. Његова скоро четрдесетогодишња каријера говори управо супротно – да је човек за тешке дипломатске терене.
Пре доласка у Србију провео је у Русији четири године, као министар саветник за политичка питања, а онда и заменик амбасадора, током којих је буктао прави дипломатски рат између САД и домаћина. Од 2013. до 2015. био је директор Канцеларије за Ирак у Бироу за Блиски исток Стејт департмента, где је радио на развоју међународне коалиције за борбу против ИД-а.
Као министар саветник за политичка питања у амбасади САД у Багдаду службовао је 2012. и 2013. а као директор за Турску и евроазијску енергетику у Савету за националну безбедност, 2011. и 2012. године. Био је саветник за политичко-војне послове у амбасади САД у Анкари од 2008. до 2011, а „уписао” је и амбасаде у Јеревану, Загребу, Минску и Даблину. У Ирској је упознао супругу, с којом има кћерку и два сина.
Постао је стручњак за средњоевропске и јужноевропске послове, а у извештају за Одбор за спољне послове Сената, поводом номинације за амбасадора у Београду, додаје се и да су га дубинско познавање региона, искуство у државним органима и доказана способност да се ефикасно бави осетљивим и комплексним политичким питањима и приоритетима квалификовали да служи као амбасадор САД у Србији.
Годфри је у обраћању том одбору изразио уверење да га је део искуства из Русије „добро припремио за дужност шефа мисије у Србији”. Претходно је рекао да је потпуно свестан „агресивног понашања Русије, њеног малигног утицаја и кампање дезинформација у великом делу Европе” и да је тим амбасаде у Москви „значајан сегмент америчких напора да се супротстави овим изазовима”.
У Русији су новинари помно пратили његове контакте, посебно с представницима опозиције, чак је, како су пренели поједини медији, био и „жртва” чувеног пранкера Лексуса. У делу јавности владало је уверење да је Годфри „покровитељ” тамошње несистемске опозиције и главни човек у амбасади.
Комуникацију с политичким фигурама „на свим странама” бранио је дипломатским послом, а чини се да није избегавао да говори за руске медије. Рекао је да само не воли „новинарство из заседе”.
Подели ову вест





Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.