Србији више него довољно 2,5 милијарди кубика гаса из „Турског тока”
Радници српско-руског предузећа „Гастранс” настављају радове на изградњи гасовода „Турски ток” преко Србије и тренутно су на две деонице: Зајечар–Ћуприја и Шајкаш–Сента. До сада је заварено више од 75 одсто цеви, а циљ је да се у предвиђеном року, до краја године, заврше радови од Бугарске до Мађарске. Планирано је да се положи укупно око 50.000 тона цеви, од којих је свака тешка 5.270 килограма, а дугачка 12 метара.
Гасовод ће из Бугарске улазити у Србију код Зајечара, протезати се до Кањиже и код Хоргоша излазити у Мађарску. Цеви ће бити постављене и испод река Црног Тимока, Велике Мораве и Тамиша. Потрошња гаса непрестано расте, тако да ће потребе за гасом у Србији у будућности бити све веће. Током 2018. извоз „Гаспрома” у Србију износио је 2,15 милијарди кубних метара гаса, што је за 1,2 одсто више у односу на 2017. годину (2,12 милијарди кубних метара).
Пројекат изградње магистралног гасовода требало би знатно да ојача енергетску безбедност наше земље, али и да омогући развој гасификације земље. Пројектом је предвиђено да „Турским током” у Бугарску уђе 15,8 милијарди кубика гаса, у Србију 11 милијарди, Мађарску девет, а у Словачку 4,3 милијарде кубика. Према подацима „Спутњика”, из друге цеви „Турског тока” Бугарској ће припасти 3,5 милијарди, 2,5 милијарди Србији, шест Мађарској, а преосталих 3,75 милијарди могло би да да оде Словачкој или да заврши у највећем складишту гаса „Баумгартен”.
„Политици” је јуче потврђено да у Бугарској остаје 3,5 милијарди кубика овог руског гаса. Део ће бити искоришћен за снабдевање Северне Македоније и Грчке. У Србији ће остати 4,25 милијарди, а у Мађарској и Словачкој укупно 8,6 милијарди кубика. Вишак овог гаса Србија може да продаје Федерацији БиХ или Републици Српској, ако оне саме не договоре директне испоруке с „Гаспромом”.
Срећко Ђукић, стручњак за међународне гасне прилике, каже да је 2,5 милијарди кубика гаса, колико ће остати Србији, сасвим довољно, јер ми трошимо око две милијарде годишње. Поред тога, руски министар енергетике Александар Новак изјавио је да пропусни капацитет „Турског тока” може бити проширен ако дође до повећања тражње за руским гасом.
То значи да ће се, у случају да се повећа број гасификованих домаћинстава или да сва индустрија пређе на гас, повећати и количине дотока плавог горива. Њега, каже, много више брине на који начин ће Србија избећи обавезу трећег енергетског пакета, односно остати при томе да само руски гас пролази „Турским током”.
Упућени у гасне прилике у Србији немају, међутим, никакву дилему да ће се овом трасом гас транспортовати без проблема, јер је већ договорено да се 10 до 20 одсто капацитета „Турског тока” уступи трећој страни, каже извор „Политике”.
Питање капацитета који ће ићи ка Србији – да ли ће га бити три или две милијарде – може да се с „Гаспромом” решава у ходу, уколико потребе за овим енергентом буду веће од садашњих.
Са 2,5 милијарди Србија покрива све своје тренутне потребе. Осим тога, пуно је и складиште гаса „Банатски двор”, каже наш извор.
Подели ову вест








Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.