Кинези клонирањем стварају суперпсе
Изгледају исто, а исте су им и способности, као и темперамент. У Кини је створено шест клонираних штенаца белгијских паса расе „малиноа” – из ДНК два изузетно дресирана полицијска пса, овенчана низом награда, а све да би биле пренесене најбоље и најцењеније особине паса и да би се убрзао процес дресуре.
Штенци су рођени у Пекингу, у августу, и већ показују способности које се иначе не могу очекивати за псе тог узраста, саопштила је полиција кинеске престонице, а преноси британски „Дејли мејл”.
Ма Џинлеи из одељења за Криминалистичку истрагу пекиншког Бироа за јавну безбедност, открио је да је главни циљ програма преношење изузетних особина – висока интелигенција, оданост, неустрашивост, снага, брзина и јак њух – као и помоћ у скраћивању периода обуке.
Полицијска база за псе пекиншког Бироа за јавну безбедност и „Синоген” (Sinogene), приватнa компанијa за клонирање кућних љубимаца, удружили су снаге у стварању ових штенаца.
Иначе, почетком године „Синоген” је одгајио првог кинеског клонираног полицијског пса Кунсуна за потребе полиције града Кунминг.
У овој лабораторији тврде да су пронашли кључ за масовно одгајање екстра снажних и брзих „суперпаса” захваљујући пионирској технологији.
Пси донори – петогодишњи Скидинг и четворогодишњи Ари – изабрани су због њиховог доказаног успеха у полицији у Пекингу, наводи се у саопштењу пекиншке полиције.
Четири од шест паса из истог су легла и рођени су 1. августа и клонови су Скидинга, ког је узгајала Пекиншка полицијска база за псе, и који је познат по својој изванредној способности њушења и изузетној интелигенцији.
Друга два пса рођена су 4. августа у леглу. Они су слика и прилика Арија, ког је полиција купила као одраслог пса и који се показао као неустрашиви чувар.
Шест штенади добили су имена Кеџонг, Кеченг, Кежи, Кехуи, Кечуанг и Кесин. Њихова имена заједно значе „оданост”, „мудрост” и „иновација”.
Њихова ДНК више је од 99 одсто идентична оној код два пса даваoца, наводи полиција.
Узорке Скидинга и Арија узели су научници из „Синогена” где је тим створио ћелијску линију фибробласта како су настали штенци.
Осим што изгледају исто, кажу да клонирана штенад има сличне темпераменте и способности. И иако су стари само четири месеца, штенци пoседују вештине које се обично очекују код паса старих шест месеци.
Ово није први пут да је у Кини клониран полицијски пас. У марту је Кунсун, названа „Шерлок Холмс полицијских паса”, створена од седмогодишње женке вучјака. Oштенила ју је сурогат куја „бигла”.
Кунсун је вучјак из Кунминга, врста пса коју је узгојио Кинески биро за безбедност у полицијском центру за псе у Кунмингу. Ова пасмина настала је 1964. године и обучена је да помаже кинеској војсци и полицијским снагама.
Његово име комбинација је речи „кунминг” и „заслуга”.
Шест нових штенаца клонирано је у оквиру владиног програма чији је циљ да полицији помогне да скрати време за обуку.
Створила их је компанија која је 2017. тврдила да је пронашла кључ за масовни узгој екстра снажних и брзих „суперпаса” захваљујући пионирској технологији.
„Синоген биотехнологија” једна је од водећих компанија у Кини у области клонирања паса.
Научници у овој компанији изјавили су да могу да промене природу пса модификовањем његових гена и да га затим репродукују клонирањем.
На пример, пса могу да модификују тако да има веће мишиће и бољу способност трчања пре него што направе његове копије.
У децембру прошле године компанија је клонирала славног пса, деветогодишњег Ђуса, који се појавио у многим кинеским блокбастерима.
Очекује се да ће његова копија забављати љубитеље филма у Кини и када популарна керећа филмска звезда Ђус више не буде међу нама.
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.