Кинески супер полицајци у Србији (ФОТО)
Експлозије шок бомби и рафали маневарске муниције одјекивали су смедеревском железаром.
У стратешком привредним објекту Србије, којим управљају кинески стручњаци из компаније ХБИС, нашли су се њихови сународници – експерти у области безбедности.
Реч је о полицијским специјалцима из кинеске провинције Хенан, који су заједно са колегама из МУП-а Србије у четвртак извели вежбу током које је приказано савладавање терористичке групе забаракадиране у индустријско постројење.
Специјалци из кинеске провинције Хенан
Ко су ови кинески супер полицајци? Они су елита Министарства јавне безбедности НР Кине, односно Народне наоружане полиције. У свакој провинцији, као и у највећим градовима, постоји оваква специјална јединица.
Намењени су за подршку колагема у хапшењу опасних криминалаца, решавању кризних ситуација са наоружаним групама и талачких ситуација, као и сузбијању већих нереда.
Занимљиво је да на леђима носе натпис SWAT, што је скраћеница од Special weapons and tactics (Специјално наоружање и тактика).
Изворно, овај назив потиче из САД где на локалном новоу постоје SWAT тимови, али је такав приступ пословима јавне безбедности постао општеприхваћен широм света па, ево, и у Кини.
Упад у просторију у којој су забаракадирани „терористи”
Свуда се за овакве јединице бирају психофизички најспособнији полицајци, а у Кини, према расположивим подацима, спроводи се тромесечна селективна обука. Осим интензивне обуке и тренинга, ови полицајци се школују и на Специјалној полицијској академији у Пекингу.
Као и њихове колеге широм света, до максималних могућности увежбавају руковање стрељачким наоружањем, борилачке вештине, урбану алпинистику и решавање талачких ситуација.
Основно наоружање им је кинеска стандардна војничка (и полицијска) пушка „тип 95” у разним верзијама, у специфичном кинеском калибру 5,8 милиметара.
Са обуке у Кини: специјалац са скраћеном верзијом пушке „тип 95”
У Србију је, сазнаје се, дошло десетак специјалаца који су донели своје униформе, шлемове и панцире, али не и оружје јер би до захтевало посебне процедуре током путовања.
Тако су на вежби у Смедереву наступили са америчким пушкама М-4, уступљеним за ову прилику од стране МУП-а Србије.
Припадник кинеске специјалне полицијске јединице са америчком пушком М-4 на бежби у Србији
Са њима је било и неколико униформисаних полицијских старешина, а кинески и наши специјалци су комуницирали помоћу преводиоца.
Супер полицајци из провинције Хенан су приказали задатке које овде изводи Жандармерија, па и Интервентне екипе београдске полиције.
Нема сумње да би, без обзира на величину Кине и њихове полиције, тамошњи специјалци имали шта да науче од Специјалне антитерористичке јединице (САЈ) МУП-а Србије.
Са увежбавања дејства у руралним условима у Кини
Кинеске специјалне полицијске јединице формиране су почетком осамдесетих година прошлог века, што је био тренд широм света због тадашње ескалације тероризма, односно неколико година након што су, на пример, у Југославији и Србији формиране „Кобре” (тада под другим називом) и САЈ.
Иначе, како кажу познаваоци ове тематике, на нациналном нивоу, „елита елите” кинеске полиције су специјалне јединице „Соко командоси” и „Снежни леопард” које се, у случау, потребе могу ангажовати и у иностранству на заштити кинеских дипломата и грађана.
Вежба у Смедереву је само наставак српско-кинеске сарадње на пољу јавне безбедности. Минулог лета први пут су кинески позорници патролирали са колегама из Србије у Београду и већим градовима, имајући у виду све већи број кинеских туриста којима може затребати помоћ органа реда.
Кинески специјалци после вежбе у железари компаније ХБИС у Смедереву
Осим тога, ту је и технолошка сарадања када је реч о инсталирању градских система видео надзора у Србији.
Вежба у Смедереву је била ефектна, али још важнија од тога је порука која се може посматрати и из угла (гео)политике да Србија и Кина све чвршће сарађују, па и и када је реч о специјалним јединицама полиције.
Подели ову вест







Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.