Климатски циљеви Европске уније за 2030. недостижни
Европска унија данас је саопштила да вероватно неће успети да испуни циљ који је поставила за смањење емисије гасова са ефектима стаклене баште до 2030, чиме су јој смањене и шансе да буде лидер у свету у борби против промена климе.
Европска агенција за животну средину (ЕЕА) оценила је да је уз постојеће мере ЕУ на путу да у наредној деценији смањи емисију угљен диоксида (CO2) и других загађивача који доприносе загревању планете за 30 одсто у односу на ниво из 1990.
Сада ЕУ планира да смањи ту емисију за 40 одсто до 2030. а неки европски лидери позивају да се циљ подигне на 55 одсто а да дугорочно циљ буде окончање свих нових емисија до средине века.
„Међутим, нови трендови указују на успоравање напретка у областима попут смањење емисије гасова са ефектима стаклене баште, индустријских емисија, отпада, унапређења енергетске ефикасности и удела обновљиве енергије”, навела је ЕЕА у извештају, преноси Бета.
„Садашњи темпо напретка неће бити довољан да се достигну климатски и енергетски циљеви за 2030. и 2050. годину”, упозорили су из Агенције.
Извештај је објављен за време Конференције УН о клими (COP25) у Мадриду где представници готово 200 земаља разматрају узроке и последице климатских промена.
Када је реч о ЕУ, очекује се да нова Европска комисија следеће недеље представи дугорочни план борбе против глобалног загревања у јавности познат као Европски зелени споразум.
Активисти борбе за животну средину кажу да ЕУ треба да појача напоре како би осигурала да и даље буде могуће остварити циљ Париског климатског споразума из 2015. да се глобално загревање ограничени на 1,5 степени Целзијуса до краја века.
„Садашњи лидери су последња генерација која може да спречи промене климе”, оценио је директор Мреже за климатску акцију Европа (CAN Europe) Вендел Трио.
Он је рекао и да је Европски парламент недавно симболично прогласио „климатско ванредно стање”.
„Грађани желе да они делују сада, а не за 30 година”, додао је Трио.
Извештај ЕЕА показао је да „још постоји могућност да се испуне дугорочни циљеви за 2030. и 2050.” ако земље појачају напоре. Како се додаје, то ће захтевати бављење политички осетљивим питањима, попут субвенција на фосилно гориво.
Друго истраживање, чије је резултате данас објавила група међународних научника, показало је да је и у ЕУ и у САД емисија у последњих годину дана пала за 1,7 одсто али је у Кини убележен раст од 2,6 а у Индији од 1,8 одсто.
Шведска активисткиња у борби против климатских промена Грета Тунберг рекла је да студије показују да се „уместо преко потребног знатног смањења, емисија CO2 стално повећава”.
„И даље брзо идемо у погрешном смеру”, написала је на Твитеру Тунберг која би у петак у Мадриду, док траје COP25, требало да учествује у великом протесту.
Подели ову вест




Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.