Правна служба црногорске скупштине: Закон о црквама неуставан
Скупштина Црне Горе утврдила је да предлог закона о слободи вероисповести није усклађен са уставом и правним системом државе. То је мишљење правне службе Скупштине Црне Горе, јављају подгоричке Вијести преноси Танјуг.
Наводи се да поједине одредбе предлога закона нису карактеристичне за правни систем.
„Начин на који је израђен овај предлог закона, односно начин на који су формулисане поједине одредбе, одступа од принципа позитивне законодавне праксе...” наводи се.
Предлог закона уврштен је на дневни ред седнице скупштине, а тим је поводом за суботу у Никшићу заказан црквено-народни сабор.
Образложење правне службе Скупштине Црне Горе
Данас је Скупштини достављено Мишљење о Предлогу закона о слободи вероисповијести или уверења и правном положају верских заједница, који је поднела Влада Црне Горе, са аспекта надлежности Законодавног одбора. Правна служба, која је задужена за усклађивање и обраду закона у процедури, окарактерисала је предложени закон као неуставан, преноси сајт „Ин4с”.
„Предлог закона о слободи вероисповести или уверења и правном положају верских заједница није усклађен са Уставом и правним системом Црне Горе, а поједине одредбе садржане у њему нису карактеристичне за важећи правни систем. Начин на који је израђен овај предлог закона, односно начин на који су формулисане поједине одредбе, одступа од принципа позитивне законодавне праксе, а који су дефинисани и правно-техничким правилима за израду прописа, која се примењују приликом израде закона: јасноћа, сажетост, прецизност и разумљивост норме, међусобну повезаност и усклађеност норми у оквиру самог предлога закона,” наводи се у мишљењу.
„У уставноправном поретку Црне Горе право својине се може одузимати само уз претпоставке прописане чланом 58 став 2 Устава, а уставна заштита права својине подразумева обавезу државе да право својине штити, односно да га не повређује. У складу са тим, законодавац не може да угрози право својине као такво, посредно или непосредно. Претходно наведене неусклађености са Уставом потребно је сагледати и у контексту уставног начела одвојености државе од верских заједница (члан 14 Устава). Имајући у виду и члан 64 Предлог закона, у евентуалној примени закона, верске заједнице би користиле објекте који су у државној својини, или би државни органи одлучивали о коришћењу или некоришћењу верских објеката и земљишта, што је супротно уставном начелу одвојености државе и верских заједница као и принципу равноправности верских заједница,” наводи се.
Коначну одлуку о уставности закона донеће Законодавни одбор
ПОДГОРИЦА - Законодавни одбор црногорске Скупштине донеће на седници у уторак одлуку о томе да ли је Предлог закона о слободи вероисповести у складу са Уставом и правним системом Црне Горе, саопштила је председница тог скупштинског тела Јованка Лаличић.
Како је пренела Радио телевизија Црне Горе, Лаличић је на седници парламента казала да једино посланици у Одбору имају право да гласају и одлуче о законитости и уставности свих аката.
„Одлуку о томе да ли је Предлог закона о слободи вероисповести у складу са Уставом и правним системом Црне Горе донеће чланови Законодавног одбора на седници у уторак”, рекла је Лаличић.
Лаличић је додала да иза мишљења које се појавило у медијима, да Предлог закона о слободи вероисповести није усклађен са Уставом и правним системом Црне Горе, не стоји ни она, нити било који члан Законодавног одбора, већ да су то иступи два запослена у стручној служби тог скупштинског тела, преноси Бета.
Одељење за односе са јавношћу Скупштине Црне Горе саопштило је да Законодавни одбор није разматрао Предлог закона о слободи вероисповести или уверења и правном положају верских заједница, већ ће то учинити на седници која је заказана за уторак, 24. децембра у 9.00.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.