САД и Иран ипак не би да ратују
После неколико дана предратног стања, Вашингтон и Техеран спуштају лопту и Доналд Трамп поручује да на ирански ракетни напад на америчке војне базе у Ираку неће узвратити оружаним силом.
Откако је америчка војска прошле недеље у Ираку убила генерала Револуционарне гарде Касема Солејманија, чинило се да се Вашингтон и Техеран спремају за рат. Исламска република је обећала одмазду и добила своју освету кад је у среду рано ујутру по локалном времену извела ракетне ударе на две базе Пентагона у Ираку. Како није било америчких ни ирачких жртава, шеф вашингтонске администрације је искористио шансу за деескалацију.
„То што имамо велику војску и оружје не значи да морамо да их употребимо. Не желимо да их употребимо. Изгледа да Иран одступа, што је добро за све заинтересоване стране и за свет. Нико од Американаца или Ирачана није погинуо јер су биле предузете мере предострожности. Сједињене Државе су спремне за мир са сваким ко хоће мир”, казао је Трамп прекјуче обраћајући се јавности из Беле куће.
Амерички председник је поновио да је Солејмани одавно требало да буде „докрајчен” јер је „одговоран за неке од најгорих злочина на Блиском истоку” и позвао НАТО да се „много више укључи у дешавања на Блиском истоку”. Уместо војног напада, од чега се стрепело, најавио је нове санкције као казну за то што је Иран ракетирао америчке базе. Није јасно о каквим санкцијама је реч јер је Америка већ заливској теократији увела најстрожи ембарго, подсећа Си-Ен-Ен.
У необичном наступу – говорио је смиреним тоном и држао се написаног говора – Трамп је наговестио да жели дипломатско решење спора, а не смену режима, и додао да је потребан нови договор о нуклеарном наоружању с Ираном. Шеф Беле куће је повукао амерички потпис са ранијег споразума са шиитском републиком, поново јој уводећи санкције. После Солејманијеве ликвидације, и Техеран је објавио да се више неће придржавати договора да одустаје од обогаћивања уранијума у замену за укидање ембарга.
На Солејманијево место шефа елитних јединица Кудс у оквиру Револуционаре гарде дошао је Есмаил Кани. Како преноси иранска телевизија на енглеском језику Преств, Кани је јуче изјавио да су напади на америчке базе били „први шамар”. И поред тога што су поједини медији то протумачили како најаву даљих удара на америчке мете, ипак преовладава утисак да је и Иран Смирује страсти.
Ирански министар спољних послова Мохамед Џавад Зариф твитовао је да су ирански напади на америчке снаге „завршени” и да Иран не тражи „ескалацију или рат”. Ни ајатолах Али Хамнеи није најавио нове ударе мада је поручио да сукоб није готов и да у ракетирању види „шамар” за Америку. У интервјуу за Си-Би-Ес њуз, амерички потпредседник Мајк Пенс је истакао да обавештајни подаци показују да Иран поручује милицијама са којима је повезан у Ираку и Сирији да не нападају америчке војнике.
После убиства генерала, ирански председник Хасан Рохани је саопштио да је циљ његове владе да истера све америчке трупе из региона. Убрзо после ликвидације команданта Кудса на ирачкој територији, парламент у Багдаду је затражио повлачење америчких трупа, али влада то још није званично затражила од Пентагона. Ирачке власти су саопштиле да је их је Иран унапред обавестио о гранатирању, али су свеједно осудиле нападе и поручиле да ће самостално одлучити да ли ће истерати америчку војску.
И поред тога што се чини да је Трамп устукнуо, Представнички дом, под контролом демократа, најављује да ће ограничити председникова ратна овлашћења. Демократска странка је спремила резолуцију која захтева од Трампа да у року од тридесет дана прекине оружани сукоб ако у међувремену не добије сагласност Конгреса. Са републиканском већином у Сенату, тешко да ће овај предлог проћи и у горњем дому на Капитолу и постати закон.
Према оцени америчких званичника, Иранци су само хтели да сачувају образ, а не и да стварно нанесу штету Пентагону. „Њујорк тајмс” пише да су ирански удари намерно осмишљени тако да не доведу до америчких жртава и не испровоцирају Трампа, већ да само покажу да Техеран није седео скрштених руку након што је изгубио другог најмоћнијег човека у земљи. У медијима се појавила чак и вест да је између САД и Ирана постојала „нека врста координације” да би Пентагон евакуисао базе пре ракетирања, али је Техеран то демантовао, преноси Ројтерс.
Као повод за Солејманијеву ликвидацију узет је напад на америчку базу у Ираку крајем децембра, кад је настрадао један амерички држављанин. За Западно крило, Револуционарна гарда је терористичка организација, а снаге Кудса у Сирији, Ираку, Либану и Јемену одговорне су за смрт америчких војника.
Трампова администрација тврди да је Солејмани намеравао да организује бројне ударе на америчке војнике на Блиском истоку, али демократе сматрају да Бела кућа није понудила доказе о конкретним иранским плановима. Како је ово изборна година, Трампово наређење да се убије Солејмани постала је најважнија политичка тема која је засенила чак и импичмент.
Подели ову вест




Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.