Уторак, 24.06.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Одлазак лекара

​Залажем се за једну објективну, озбиљну, одговорну, стручну, неострашћену, аполитичну и свестрану анализу постојећег стања са конкретним и реалним предлозима за квалитетне и дугорочне промене
(Фото Д. Јевремовић)

Осмишљена, дугорочна, планска и свеобухватна кадровска политика – од уписне политике на медицинске факултете, унапређења курикулума студентске стручне/клиничке праксе, лекарског стажа, стручног испита, политике запошљавања, континуираног усавршавања итд. –  од пресудног је значаја за квалитет и развој здравственог система Србије. Међутим, годинама смо пасивни посматрачи одласка најбољих дипломираних студената медицине у друге земље, што доноси стручне, економске и биолошке негативности. Пошто се овде ради о једносмерној улици, бар за већину одлазећих, негативни природни прираштај који од 1992. године има константан и алармантан раст, попримиће иреверзибилни ток без могућности корекције. Додатно забрињава податак да из земље одлазе и специјалисти хирурзи, интернисти, педијатри, анестезиолози, радиолози итд. за чију је едукацију, у просеку, потребно више од десет година учења и практичног рада. И уместо да радимо на националној стратегији за спречавање одласка најбољих, највреднијих и најамбициознијих, ми доносимо законе који катализују те процесе.

Одлука о забрани заснивања радног односа са новим лицима ради попуњавања слободних радних места и Уредба о поступку за прибављање сагласности за ново запошљавање и додатно радно ангажовање код корисника јавних средстава, које су биле на снази чак шест година (!), значајно су угрозиле планску и промишљену политику у области хуманих ресурса и довеле у питање функционисање и развој здравственог система Србије.

Зато изјава министра Лончара да је „од почетка 2019. године само 766 здравствених радника поднело захтев за рад у иностранству” говори о суштинском неразумевању дубине и значаја овог вишегодишњег и континуираног процеса. После ове заводљиве илузије остају бројне скривене истине:

Колико здравствених радника треба да оде у иностранство да то не буде „само” него значајан број? Колико је међу тим лекарима специјалиста и лекара с ужим специјализацијама? Из којих средина лекари најчешће одлазе? Ко ће и да ли ће те лекаре, у тим срединама, заменити стручњаци са приближним знањем и искуством? Колико је школовање тих лекара коштало ову државу? Колико је одличних лекара, па и професора, отишло протеклих година из државног здравства у приватну праксу, ЦРО (Contract Reaserch Organization) или фармацеутске куће? Који су разлози за одлазак лекара из државног здравства: мале плате, неквалитетна организација рада, велика оптерећеност, политизација здравства, лоши међуљудски односи, непостојање јасних критеријума за напредовање и усавршавање? Зашто све више пацијената одлази у приватне здравствене установе? Да ли ће повећање плата од 10 одсто зауставити или ублажити одлазак лекара или је и то једна од бројних заблуда?

Апокрифни став да и из најразвијених земаља одлазе лекари, не објашњава нити олакшава постојећу ситуацију. Наиме, те земље ће у кратком року наћи, ако не бољу, онда бар приближно квалитетну замену, и то ће бити лекари из Србије, Северне Македоније, БиХ, Црне Горе итд. При томе, богате европске државе (на пример, Немачка, Аустрија, Норвешка, Словенија итд.) нису уложиле ниједан евро у њихову едукацију. Какав поклон сиромашних земаља! У нашој средини, као и свуда у свету, стручно и искуствено компетентне замене условљене су десетогодишњим процесом стицања знања и вештина младих лекара. На крају крајева, ко нам гарантује да и ти лекари неће једног дана отићи једносмерном улицом?

Због тога, у најмању руку чуди ћутање, као пасивно саучесништво, Здравственог савета Србије и Лекарске коморе Србије о овим круцијалним проблемима. Равнодушје и свеједноћа не би смели да буди својствени највишем стручном телу у систему здравства Србије и еснафском удружењу лекара.

Залажем се за једну објективну, озбиљну, одговорну, стручну, неострашћену, аполитичну и свестрану анализу постојећег стања са конкретним и реалним предлозима за квалитетне и дугорочне промене. Активно учешће свих релевантних фактора и институција здравственог система Србије, под окриљем Министарства здравља, подразумева се. Међутим, бојим се да смо већ ушли у погрешан воз и да ће ускоро свака наредна станица бити погрешна. Убедљиви примери дискутабилних одлука (еуфемизам) су тзв. волонтерске специјализације или запошљавање само на основу просечне оцене током студија. Позитивни пример у српском здравству, који би могао да задрже неке (младе) лекаре, јесте изградња нових клиника са најсавременијом опремом и оптималним условима за професионалну афирмацију. У том светлу, посебно истичем набавку нове опреме, као и реновирање и изградњу нове зграде Клинике за инфективне и тропске болести КЦС. Напокон!

Редовни професор Медицинског факултета у Београду, у пензији

Прилози објављени у рубрици „Погледи” одражавају ставове аутора, не увек и уређивачку политику листa

Коментари31
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Стара читатељка
Одличан чланак , више него болна и актуелна тема.Деценије ненормалног живљења дају плодове. Цвеће зла посејано je пре много деценија.Миграције су пажљиво испlаниране ,ми смо једна од многих жртава. Можемо ли се супроставити? Да, али морамо да се сетимо ко смо и шта нам је чинити .Разбокорени и искорењени човек своди се на само једну вредност, употребну, која се у интернационалном систему јединица изражава : доларима, еврима...
Branko
Лекарска комора Србије је бастион бирократије. Узима огроман новац на име лиценци од лекара и то процентуално од њихових примања!! Значи ако си одличан лекар, много и добро радиш, имаш много пацијената ти си кажњен у односу на слабе и нерадне лекаре јер плаћаш за лиценцу ВИШЕ од њих. Где то има осим код нас!!. Комора је тотално отуђена од Здравства и државе. Треба је угасити и формирати НОВУ организацију на другачијим принципима. неки лекари не мају лиценцу јер не плаћају, СА ПРАВОМ!!!
Roland
Njemačka računica: U jednog visokoobrazovanog 25 - godišnjaka uloženo je 2 miliona eura društvenig kapitala računajući od prvog liječničkog pregleda kod ginekologa pri utvrđivanju majčine trudnoće. Tako se svake godine u Njemačku prelije više milijardi dolara iz Srbije, Bosne...
deda Milan
Da, "pametni" Nemci su ti krivi. Mogli bi oni da "računaju" dok im glava ne pukne kada bi kod nas bilo posla.
Milutin
Ne zaposljavaju se najbolji, vec oni sa najvisim prosekom, koji se najcesce (ne uvek), dobija preko veze, ili kupuje. Nije tajna da deca partijskih funkcionera, profesora medicinskog fakulteta, ili lekara na klinikama dobijaju desetke a ni ne dodju na ispit. Oni koji dodju znaju pitanja unapred
Minja
U Americi je sistem potpuno drulčiji jer ne postoje studiji medicine kao osnovni, nego se završi fakultet na nekoj od tzv. premed programa (biologja, hemija, neuro nauka i sl), pa se onda konkuriše za Medicinski fakultet, prktično na nivou poslediplomskih kod nas. To je vrlo zaštićena profesija i naši lekari moraju da prođu složeni put priznavanja njihove diplome, koji, kao što je rečeno, anniman pa nema smeštanja ili protekcije.
Pera
Milutine ,u pravu si sto posto!Moj sin zavrio medicinu u Americi i tamo se ispiti polazu u specijalizovanim ustanovama iskljucivo za to!!Dobijes svoju sifru, udjes na kompjuter,provere identitet do detalja i izvoli bato,,,,,nema protekcija,ko si i sta si,ako znas polozices ako ne padas ,,,kraj price!!!!Zasto Srbija ne uvede takav sistem????
Бања
Ок реал је у праву, треба да се уведу све могуће врсте препрека за одлив лекара, али и свих осталих јер се и основна и средња школа финансирају из буџета, а како одлазе сви, а не само лекари, буџет су дужни да попуне и они са средњом и основном. Дакле ко хоће да емигрира да му се прво обрачуна колико је дужан држави па пут под ноге. Ајде море, него шта па да видимо.
Jelica
@Vanja-potpuno ste u pravu i to garantujem licnim primerom. Medicinu sam zavrsila 2014.godine, 2016. sam upisala volontersku specijalizaciju koju bi trebalo uskoro da zavrsim, jos uvek nezaposlena, mislite da to nekog zanima? Mozda jedino ove dezurne pljuvace po lekarima i nikog vise.
Vanja
Vas izgleda cine srecnim lekari bez posla, koji posle sestogodisnjih studija i specijalizacije od 4 godine, sa svojih 28-30 godina zivota nemaju ni posao, ni sansu za posao, niti uslove da stvaraju porodicu. Znate, puno tu ima dece koji su bili Vukovci u srednjim skolama, uvek najbolji medju najboljima. Slicno deci iz Matemticke Gimnazije, koji po zavrsetku ETFa, PMFa ili FONa mahom svi odose u Kanadu, SAD ili drugde. Znaci, oni treba nekome nesto da vrate?! Besposleni su u redu, a zaposleni ne?

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.