Булеваром хара група искусних џепароша
Једном су покушали док сам улазио у маркет. Једном када сам се спуштао у подземни пролаз код Вуковог споменика. Тада сам их приметио и нису успели да ме оџепаре. Али јесу два пута у кратком року на тротоару и то готово на истој деоници у Булевару краља Александра. Тада сам остао без новчаника и наочара за сунце, а да нисам осетио да ми неко отвара торбицу. Те џепароше виђам скоро сваки дан, а чини ми се да су нарочито постали активни у последње време, наводи суграђанин Милош Томић који се нашем листу, како каже, јавио да би и друге Београђане упозорио на групу искусних џепароша којa већ три, четири године свакодневно хара центром града, а нарочито Булеваром краља Александра.
„Некада су у групицама четворица, петорица, али последњих вечери их има десетак. Увек су лепо одевени, рекло би се фини младићи, наоко тинејџери, који у пролазу ћаскају и заобилазе гужву на тротоару у Булевару”, указује Томић.
Углавном харају на потезу од Ресавске до Вуковог споменика, односно на траси неколико прометних стајалишта јавног превоза.
„Раде тако што прво крену заједно, а онда се део њих одвоји у једном смеру и мерка једну жртву, а други део заостаје иза па се накнадно приближи или вреба неког другог кога ће оџепарити. То раде тако професионално да човек не осети ни да су му пришли нити да је остао без новчаника или наочара за сунце. Ја сам само једном од четири ситуације, у којима су се на мене намерачили, осетио да неко отвара торбицу и то зато што сам скренуо ка улазу у маркет, а они то очигледно нису очекивали па су одустали и побегли”, присећа се Томић.
На питање како зна да је реч о истој групи, узвраћа да откако је имао четири непријатна искуства, отворио је четворе очи.
„Пре неко вече сам их уочио када су почели, као спонтано, да окружују старију замишљену госпођу са торбом на раменима. Пошто је део њих већ био у њеној близини, решио сам да их пратим. Ту намеру су ми покварила остала четворица, петорица који су били нешто даље иза мене јер су приметили да сам спазио њихове другаре у акцији. Онако нервозни, говорили су на ромском, а опсовали су ме на српском. Онда сам застао, како би ме обишли, и када су се мало удаљили наставио сам да их пратим. Наравно, и то су приметили па су на раскрсници код Правног факултета улетели у трамвај у Београдској улици”, присећа се Томић.
Да је група младих џепароша озбиљан проблем потврдили су и други суграђани са којима смо јуче у току обиласка Булевара поразговарали. Неки од њих су се пожалили или да су имали ово непријатно искуство или да знају особе које су биле жртве ових џепароша.
„Пријатељица ми се недавно пожалила да је схватила шта јој се десило када је ушла у пекару прекопута студентског дома на Булевару. Жена је хтела да плати пециво и тада је уочила да јој нема новчаника. Помислила је да га је заборавила у бутику где је непосредно пре тога купила ципеле, али јој је убрзо прошло кроз главу да уопште није вадила новчаник, већ да је дала картицу која је била ван њега. Тад јој је било јасно шта се десило”, навела је суграђанка Милица Здравковић.
После свега, порука свима који не могу да заобиђу Булевар на путу до посла, факултета или куће – држите ташне и торбице чврсто уз себе са рајсфершлусом окренутом у правцу хода. Ако имате нешто у џеповима, руком притисните џеп.
И најбитније од свега – уколико приметите нагло стварање гужве око себе на потезу од Рузвелтове до Вуковог споменика, припазите. Велика је шанса да су то управо младићи који глуме опуштене пролазнике. Јер, док неко стигне да их примети, њихови опуштени, неприметни прсти вероватно су већ одрадили своје.
Подели ову вест








Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.