„Фрај” прикључак, мање загађeње
Шабац – Градско веће у Шапцу одлучило је да прикључак на даљински систем грејања убудуће буде бесплатан. Одлука се, међутим, односи само на топловод, и то за куће и стамбене зграде које нису удаљене више од 50 метара од постојеће мреже, а трошкове прикључења сносиће ЈКП „Топлана Шабац”. Прикључак на гас биће наплаћиван и даље у пуном износу.
Циљ ове акције, како је саопштено, јесте да се што више стамбених јединица прикључи на даљински систем, што би резултирало нижом ценом грејања, будући да ће фиксни део трошкова, који се исказује на сваком рачуну, бити подељен на већи корисника.
Оваква пракса представља и поштенији однос према грађанима, пошто ће „Топлана” инвестирати у инфраструктуру која ће остати у њеном власништву. То до сада није био случај, већ су грађани плаћали трошкове изградње прикључних топловода и топлотних подстаница, а затим су били обавезни да их без надокнаде пренесу у власништво јавног предузећа. Могућност бесплатног прикључења Шапчани ће имати од краја ове грејне сезоне.
„На постојећу топловодну мрежу могуће је прикључити 165.000 квадрата или 2.350 стамбених јединица. Крајем 2019. прикључена је зграда Соколског дома, а у 2020. очекује се прикључење осам објеката који су прибавили грађевинске дозволе или су у фази изградње, и то у улицама Краља Милана, Ћирила и Методија, Хиландарској, Јована Цвијића, Краља Александра и Цара Душана, чија је укупна површина износи 20.000 квадрата”, каже за „Политику” директор „Топлане” Слободан Јеротић.
У плану јавног предузећа, према његовим речима, јесте и развој мале мреже даљинског грејања с обновљивим извором енергије, на биомасу, у приградском насељу Летњиковац, зони око ОШ „Стојан Новаковић”, где се налази око 250 једнопородичних кућа и осам јавних зграда. За сада су на топловод прикључене зграда школе и Центар за стручно усавршавање, а до краја ове године у оквиру пројекта БИОСОЛ планирано је да буде изграђена топловодна мрежа и прикључено шест објеката: три зграде предшколске установе, тренинг центар, кухиња и зграда месне заједнице.
Цена прикључења објекта на топловодну мрежу, који се састоји од трошкова изградње цевовода и трошкова изградње топлотних подстаница, досада је износила од 1.100 до 1.300 евра, а варирали су у зависности од топлотног капацитета и дужине цевовода. Јеротић истиче да „Топлана” има доста расположивих капацитета за проширење топловода.
„После успешно спроведеног пројекта термоизолације стамбених зграда у претходној деценији имодернизације система даљинског грејања у периоду 2013–2019. у овом моменту максимално топлотно оптерећење система не прелази 51 мегават. Укупно инсталисана снага система износи 69 мегавати, с тим што је у плану проширење система за још 10 мегавати у обновљивим изворима. Значи, већ сада постоји резерва од 18 мегавати или 35 одсто, а у перспективи, ако не буде нових прикључења, резерва ће бити већа од 40 одсто”, објашњава Јеротић.
Повећање искоришћености система, свeсни су тога у „Топлани”, неопходно је како би се повећала економичност и смањили трошкови пословања, а истовремено и постигла дугорочно стабилна цена услуге грејања, па чак и њено смањење. С новим прикључцима, бенефит би, такође, био и еколошки, пошто би се смањио број домаћинстава која се греју на угаљ, дрва или друга, такозвана прљава горива, a која у зимском периоду загађују атмосферу.
Иако град има широко изграђену гасоводну мрежу, у ЈКП „Топлана Шабац” не најављују бесплатне прикључке као за топловод. У шабачком предузећу кажу да је на основу Закона о енергетици за одређивање трошкова прикључења на систем за транспорт и дистрибуцију природног гаса надлежна Агенција за енергетику Републике Србије (АЕРС).
Подели ову вест









Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.