Отказ професору Правног факултета објављен на огласној табли
Није честа појава да редовни универзитетски професори добију отказ и то преко огласне табле, а управо јуче то се догодило на Правном факултету у Београду. На месту за оглашавање ове установе освануло је решење којим се отказује уговор о раду редовном професору Александру Јакшићу, што је за наш лист потврдио и проф. др Зоран Мирковић, декан Правног факултета.
Према закону, професору Јакшићу радни однос престаје после осам дана. Оваква мера донета је неколико месеци након јавне осуде због плагирања уџбеника из предмета Међународно приватно право, коју је 9. октобра прошле године потврдио и Универзитетски одбор за етику, а о чему је „Политика” извештавала са седнице Сената Универзитета у Београду.
Одлуку је, како каже, због нанете повреде угледу Правног факултета донео декан Мирковић, који је због реткости оваквог поступка и образложио свој потез. Он каже да је Универзитетски одбор за етику прошле јесени само званично потврдио оно што се на Правном факултету одавно знало, а то је да је професор Јакшић плагирао „свој” уџбеник из Међународног приватног права.
– Одмах је одлучено да се темељно испитају последице овакве јавне осуде по Правни факултет и избегну исхитрене реакције на непријатну вест за нашу установу – објашњава Мирковић.
Према универзитетским правилницима, непосредна последица јавне осуде јесте губитак звања онога коме је она изречена, и декан је покренуо такав поступак обавестивши надлежне на УБ. Отказ уговора о раду, како наглашава проф. Мирковић, није у непосредној вези с изрицањем јавне осуде већ је настао као њена последица због „повреда угледа Правног факултета”, које је начинио професор Јакшић тиме што је одлука којом је коначно утврђено да је он плагијатор прочитана на седницама Сената УБ и наставно-научним већима свих факултета и института у његовом саставу.
– Јакшић је тиме повредио углед Правног факултета у мери која, према важећем Правилнику о раду, захтева изрицање отказа уговора о раду, поготово имајући у виду да су том професору раније, због других прекршаја, већ изрицане блаже санкције. Другим речима, за потврђеног плагијатора нема места на Правном факултету. Исправност овакве одлуке не мења ни чињеница да је Управни суд око Нове године поништио решење Универзитетског одбора за етику јер имамо у виду да се одлука Управног суда, по природи ствари, односи на процедуралне пропусте а не на суштину, те да њоме није оспорена чињеница да је књига проф. Јакшића плагијат. Разуме се, ако би се у поновљеном поступку утврдило да поменута књига није плагијат, онда би повреда угледа Правног факултета, нанета читањем јавне осуде, била отклоњена – истиче декан Зоран Мирковић.
Он додаје да је, у складу са законом, проф. Јакшић претходно био упозорен на отказ и изјаснио се о томе, као и да има право да се обрати суду који ће испитати законитост одлуке Правног факултета.
– Ипак, имајући у виду скрупулозност и пажњу приликом доношења овако озбиљне одлуке, надам се да се неће догодити да суд натера Правни факултет да међу запосленима мора да задржи професора који је потврђени плагијатор – истиче декан Мирковић.
Професор Јакшић је спорни уџбеник написао 2008, а пре две године медији су известили да је он преписао око 100 страница из књиге немачког професора Бернда фон Хофмана, што је утврдила и Етичка комисија Правног факултета. На интернету се може пронаћи и захтев др Оливера Антића, редовног професора Правног факултета, који тражи од декана да се проф. Јакшићу одузме научно звање због плагирања наведеног дела.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.