Мићуновић: ДС треба да се поноси Чомићевом, а не да је избацује
„Свашта сам била у животу, али лош пример нисам била. Тако да не бих ни сада почињала. Ни сада нисам лош пример”, каже за „Политику” Гордана Чомић, коментаришући речи Зорана Лутовца да је својим појављивањем на седници Скупштине Србије упркос бојкоту дала „лош пример за чланове странке и грађане Србије”. Ова посланица Демократске странке се, подсетимо, појавила у четвртак у парламенту Србије како би образложила своје предлоге закона о избору народних посланика и локалним изборима, који предвиђају да жене на изборним листама, и републичким и локалним, чине најмање 40 одсто. Њена Демократска странка у договору с осталим чланицама Савеза за Србију већ готово годину дана бојкотује седнице Скупштине Србије.
Да ће предлог Гордане Чомић добити неопходну већину најавио је и председник Србије Александар Вучић речима да ће „допринети додатној стабилизацији политичких прилика у Србији јер су жене хладнокрвније и увек више брину о будућности него о прошлости”. Због овог потеза Чомићева се нашла пред искључењем из партије. Коначну одлуку ће донети статутарна комисија, а етички одбор сматра да њено понашање заслужује најригорознију казну – исписницу.
Чомићева се, чини се, не узбуђује много због тога. Напротив, каже да ће „све санкције које демократе сматрају да треба да подносим, поднети радо и с весељем гледајући 40 посто жена у свим локалним скупштинама и у Народној скупштини”. Понавља да је њена етичка дилема да ли да се повинује одлуци партије и нипошто не улази у салу или пак да се избори за оно за шта се, како каже ДС вазда борио, разрешена је у моменту када се закон нашао у скупштини. „На владајућој већини је била одговорност да донесе одлуку да ли ће о томе бити дијалога у скупштини и они су такву одлуку донели. Те ће сасвим извесно бити 40 посто жена на свим листама, најмање сто жена у скупштини након следећих избора”, објашњава Чомићева.
Понашање руководства и страначких органа ДС-а у случају „Чомић” најоштрије критикује Драгољуб Мићуновић. Он за „Политику” каже да је предлог етичког одбора скандалозан. „Против некога ко је толико био у Демократској странци, ко је толико урадио за ДС... Али оно што је најважније, њих не занима садржај, да је то ипак један прилог политици Демократске странке, да се већи број жена укључи у парламент, и требало би да се поносе тиме. Њима то није важно него да ли их неко слуша. Они и даље мисле да ће тренирајући строгоћу да буду озбиљна странка”, сматра Мићуновић и додаје да не види шта је неетичко у понашању Чомићеве, „да ли је неморално подржати један закон који доноси већу равноправност жена”.
У ДС-у, међутим, ствари виде потпуно другачије и сматрају да се можда иза таквог понашања крије намера неких функционера да ипак изађу на изборе. Лутовац, преноси Танјуг, каже да постоје спекулације о томе да неки незадовољни функционери својим положајем унутар странке размишљају да у договору с неким другим посланицима из неких других странака формирају своју заједничку листу и ипак изађу на те изборе. Потез Чомићеве, сматра он, потврђује да те спекулације могу бити тачне. „Они који желе да буду део ДС-а дужни су да поштују одлуке странке. Ја када се нисам слагао са ставовима странке никада у јавности нисам давао изјаве против њих. Ако не поштујете процедуру у оквиру своје странке, како ћете поштовати када сутра дођете на власт”, каже Лутовац.

Коментаришући могуће ново цепање у странци, он тврди да нема подела и да постоји „само неколицина незадовољних функционера”. „Они, незадовољни својим положајем желе да побољшају своју позицију, а ја се искрено надам да је дошло време да ДС буде тачка окупљања, а не одвајања. О подели нема ни речи. Могао би да буде излазак (из странке) неколицине незадовољних кандидата, а не подела. Овде имате једну огромну већину која је за политику која се сада спроводи и једну мањину која то не спроводи”, тврди Лутовац.
Председник ДС-а је вероватно алудирао на оснивање организације „Србија 21”, која је крајем новембра прошле године донела Декларацију о политичкој будућности модерне европске Србије, чији је један од потписника и Гордана Чомић. На питање да ли ће „Србија 21” изаћи на изборе и како коментарише Лутовчеве речи, Чомићева за наш лист одговара да се они морају питати да ли излазе на изборе. „Они су удружење које је подигло тему ЕУ у Србији и то су добро учинили. Ја сам потписала декларацију коју су предложили с причом о модерној, европској Србији јер је наша јавност испуњена или анти ЕУ пропагандом или анти СНС пропагандом. Ја нисам неко ко је за плурализам пропаганди. Ја хоћу дијалог, хоћу право на информисање и да се у Србији прича о Европи”, објашњава Чомићева.
Потпредседница ДС-а Драгана Ракић је такође од оних који су критиковали Гордану Чомић. Како је ова функционерка демократа написала на свом „Твитеру”: „Гордана Чомић је свесно прекршила све одлуке које је донео ДС. Странка треба да се изјасни о њеном поступку, али и осталих који у медијима нападају сопствену странку и одлуке за које је гласало 96 одсто чланова главног одбора.”
Уз опаску да у њему лично немају савезника ни они који напуштају ДС, ни они који их избацују из странке, посланик ДС-а Радослав Милојичић Кена каже да је све што се дешава јако лоше по ДС. Осврнувши се на изјаву Лутовца да је Чомићева прекршила одлуку која је донета „великом већином”, каже да чланови треба да знају да Главни одбор ДС „нема легитимитет”. То је образложио тако што је навео да ДС има 75 распуштених одбора у којима су постављени повереници, иначе, лични пријатељи председника странке, који не представљају чланове одбора у некој општини већ искључиво интересе Лутовца.
„На пример, у општински одбор на Савском венцу, који је распуштен, доведен је повереник из Лазаревца зато што је то пријатељ Лутовца и сада сви чланови на Савском венцу немају право гласа, не питају се и не представља их нико са Савског венца у главном одбору, већ човек из Лазаревца”, објашњава Милојичић. У Смедеревској Паланци је, каже, у одбор дошао повереник из Параћина, који ниједном није посетио чланове одбора и не жели да распише изборе. „Главни одбор није донео легитимне одлуке, а фер би било да се распишу избори унутар ДС-а и да видимо шта чланови ДС-а желе”, поручује Милојичић. На питање да ли очекује сличну судбину као Чомићева, имајући у виду изјаву Драгане Ракић, Милојичић каже да је поносан на то што говори другачије.
Подели ову вест







Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.