Американци тврде да глифосат није канцероген
Aмеричкa агенцијa за заштиту животне средине саопштила је да су завршили истраживање у вези штетности најчешће коришћеног хербицида у свету – глифосата и да је закључено да нема опасности од употребе ове активне материје за здравље људи. Он, како се наводи, није ни канцероген, ако се користи према упутствима и на адекватан начин, пренео је Ројтерс. Око глифосата и његовог утицаја на здравље људи и околину годинама се ломе копља, а Светска здравствена организација још 2015. године класификовала га је као „вероватно канцерогену материју за људе”.
Европска унија је у међувремену продужила дозволу за његову употребу до 2022. године, али су многе земље покушале да га забране. Овај хербицид је незаобилазан и у производњи у Србији и стручњаци кажу да га данас користи готово сваки пољопривредни произвођач. Иначе, многи пољопривредници управо овај хербицид користе као хемијску косидбу, јер им је то исплативије, али еколошки и није баш прихватљиво. Уместо да ору и обрађују стрњишта, они коров очисте овим хербицидом на врло једноставан начин.
У Европи се о овој теми говори све више будући да су мишљења о штетности подељена. Земље попут Аустрије, која се готово преорјентисала на производњу органске хране и чије се тржиште процењује на око 100 милијарди евра, једина је земља у ЕУ која је још прошле године најавила да ће законом забранити употребу глифосата. Ројтерс преноси да је и Немачка предузела снажне мере и донела одлуку о забрани овог хербицида. Одлучили су, тако, да ће глифосат имати дозволу до 2023. године, упркос упозорењима пољопривредних произвођача како би се његово укидање без иновативних и алтернативних решења могло одразити на пад производње.
– Француска је имала план да смањи употребу пестицида уз одржавање високих приноса и високог квалитета у пољопривредној производњи. Циљ плана је био да се смањи употреба средстава за заштиту биља за 50 одсто до 2025. године. Он је већ неколико пута одлаган, јер се продаја таквих производа непрестано повећава, па се план чини недостижним. На пример, продаја глифосата у тој је држави због могуће забране 2018. године порасла за 10 процената, преносе европски медији.
Иначе, глифосат је најчешће коришћен хербицид у свету. Примарно се користи у пољопривреди, али и за одржавање травњака и спортских терена, посебно голф терена. Уједно је и најиспитиванији хербицид у свету, а вероватно ова студија није последња.
Глифосат је, да подсетимо, развила компанија „Монсанто”, која је данас власништво немачке компаније „Бајер”. Овај хербицид је хемијски препарат за сузбијање корова и на тржишту је пласиран под именом „раундап”. Данас је широко распрострањен у свету и производе га готово све друге хемијске компаније, укључујући и немачки „Бајер”. Иначе , забринутост стручне јавности појавила се још 2015. године, када је Светска здравствена организација објавила да је тај препарат вероватно канцероген. „Бајер”, који је нови власник „Монсанта”, тврди да научна истраживања показују супротно и да је препарат безбедан за употребу, али познато је и то да се ова компанија до сада суочила с бројним тужбама и тврдњама да овај производ може да изазове неке од најтежих болести.
Како је „Политика” већ писала, овај хербицид добро решава проблеме с коровом и користан је на површинама попут утрина, необрађених њива, гробља, уз пруге, где расту вишегодишњи корови. Ове траве би направиле велику штету уколико се не би уништавале, међутим, на површинама које се обрађују ипак би га требало користити опрезније, сматрају стручњаци.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.