Арапи купују некретнине у Сарајеву и околини
Од нашег дописника
Сарајево – У БиХ, превасходно на подручју Федерације БиХ (ФБиХ), многи држављани арапског порекла власници су врло вредних некретнина. Само на ширем подручју федералног Сарајева у поседу држављана земаља Блиског истока налази се више од 15 милиона квадратних метара земљишта и 254 стана. Сва та имовина укњижена је као власништво 160 фирми које су у ФБиХ регистровали држављани арапског порекла, најчешће на непостојећим адресама.
Центар за истраживачко новинарство (ЦИН) објавио је недавно да је до почетка прошле године у ФБиХ било регистровано више од 1.600 фирми преко којих су држављани арапског порекла куповали некретнине. На тај начин они су заобилазили прописе који страним држављанима не дозвољавају поседовање непокретности у БиХ, осим ако долазе из земље с којом БиХ има реципрочни споразум о куповини земљишта или грађевинских објеката.
Истраживање ЦИН-а показало је да је интерес грађана Саудијске Арабије, Кувајта, Уједињених Арапских Емирата, Катара, Јордана... за куповину некретнина у БиХ нагло почео да расте од 2012. године, што је протумачено као њихов одговор појединим политичарима у БиХ који су их позвали да више инвестирају у БиХ. Тај тренд је трајао наредне четири године након чега је, посећа ЦИН, промет некретнинама нагло спласнуо.
Иначе, арапски инвеститори су најчешће куповали земљиште у руралним подручјима, обећавајући изградњу туристичких насеља и луксузних вила, док су у градским подручјима, као што су то подручја девет општина које чине кантон Сарајево, куповали парцеле за изградњу вишеспратница и хотела. Посебно им је била привлачна општина Илиџа и имовина у власништву Срба који су, као већинско предратно становништво у тој локалној заједници, након рата протерани.
Осим бројних објеката изграђених арапским новцем, на Илиџи је одавно приметно и присуство све већег броја држављана арапског порекла, због чега ту сарајевску општину сада зову „Уједињени Илиџански Емирати”, „Кувајт Сити” или „Дубаи Сити”. Са протеривањем Срба са Илиџе протерана је и ћирилица, али добрим делом и латиница, јер се одавно на великом броју објеката у тој локалној заједници могу видети натписи само на арапском језику.
Директор Службе за послове са странцима БиХ Слободан Ујић каже да и даље постоји проблем с регуларношћу фирми у власништву држављана арапских земаља преко којих они купују некретнине у БиХ.
„И даље се свакодневно јављају нове фирме, јер је наш закон дао одрешене руке држављанима арапских земаља. Они могу и без доласка у БиХ да оснују фирму и да овласте некога да купује некретнине. Тај тренд изражен је нарочито у летњем периоду, када они са туристичком визом бораве у БиХ”, рекао је Ујић за „Политику”, напоменувши да служба у континуитету врши проверу тих фиктивних фирми које, по правилу, имају само једног запосленог и располажу капиталом вредним око 1.000 евра.
Према подацима Службе за послове са странцима из 2015. године, од 961 контролисане фирме у власништву држављана арапских земаља, њих 469 није пронађено на званичним адресама, а 158 власника није имало регулисан боравак у БиХ.
Подели ову вест









Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.