Игралиште бране петицијом
Шабац – Млади стамбеног насеља Бенска бара предали су на писарници градске управе петицију којом од локалних власти траже да обуставе радове на кошаркашком игралишту у Улици др Андре Јовановића, које није предвиђено новим урбанистичким пројектом, и одмах га врате у пређашње стање. Од око 10.000 грађана, колико живи у овом насељу, захтев је потписало 1.950.
У претходне две седмице, они су организовали више протеста у Бенској бари. Колико су одлучни, показали су када су стали пред грађевинске машине и телима их спречили да наставе копање, о чему је наш лист известио.
„Ми смо имали још два-три састанка са градским челницима, али нам никакво конкретно решење није предложено. Биле су само неке инсинуације, углавном преко медија, и зато смо се одлучили на овај потез. Надамо се да ће они увидети своју грешку и да ће је исправити. Ако 20 одсто људи сматра да на том месту треба да постоји терен, то заиста није мало”, каже Михајло Окљевић, један од представника грађанске иницијативе „Сачувајмо терен”.
Млади из најмногољуднијег насеља у Шапцу замерили су локалној власти што је посао започет пре него што је градилиште обележено, а грађани упознати ко је наручилац, ко извођач, а ко одговорно лице, колико ће радови трајати и како ће тај простор изгледати након реконструкције. Они предлажу да се пројекат ревидира уз консултацију са грађанима направи решење које ће подразумевати задржавање рекреативних садржаја – спортски терен и теретану на отвореном.
У међувремену, начелник градске управе Милан Васић је на локалној телевизији изјавио да је на простору срушеног кошаркашког терена предвиђено модерно дечје игралиште и проширење парка с новом чесмом и клупама. Он је том приликом предложио градњу спортског терена на ободу насеља, а такође је понудио и могућност да се младима из Бенске баре стави на располагање игралишта средње Медицинске школе „Др Андра Јовановић”, чију би реконструкцију платио град.
На Васићеве речи из Медицинске школе брзо је стигао одговор у којем је наведено да је он предлог за реконструкцију терена изнео не консултујући се ни са ким из ове образовне установе. Наглашено је да се ова школа у последњих десет година једанаест пута обраћала Градској управи за финансијска средства, како би заједнички решавали инфраструктурне проблеме, чије су отклањање наложили надлежни инспекцијски органи.
„Међутим, ниједан пут нисмо били удостојени чак ни одговором. Због тога смо годинама уназад били принуђени да тражимо помоћ Владе Србије и ресорних министарстава. Захваљујући тој сарадњи, школа је реконструисала задужбинску зграду доктора Андре Јовановића, заменила кровну конструкцију, побољшала енергетску ефикасност објекта, поставила нову фасадну столарију, нову фасаду, ограду... Крајем јануара ове године, Министарство просвете је школи одобрило пројекат реконструкције спортског терена и атлетске стазе, па стога нема потребе да град финансира извођење ове врсте радова”, речено је у одговору Медицинске школе.
Млади из насеља Бенска бара такође истичу да они не траже реконструкцију постојећих спортских терена у градским школама, већ да штите своје игралиште на којем су одрастали и њихови родитељи, а које је градска управа неочекивано порушила и променила му намену.
Подели ову вест








Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.