ЕУ спрема закон за дуже трајање уређаја
Пошто су завршили велики пројекат различитог квалитета производа на европском тржишту, пред Европским парламентом је нови проблем са којим се суочавају потрошачи. Реч је о намери да се обезбеди дужи рок трајања техничких уређаја, пре свега малих кућних апарата и електронике на које одлази велик део буџета сваког домаћинства.
Биљана Борзан, представница Одбора за заштиту потрошача ЕУ, изјавила је да се много грађана у претходном периоду жалило да уређаји које користе једноставно престану да раде када истекне гаранција.
– Људи се присећају да су телевизори, на пример, некада трајали по двадесет година, а сада се кваре одмах после истека гаранције. Будући да инвестиције у ове уређаје, лаптопове, мобилне телефоне, представљају велики трошак боримо се да грађани за свој новац добију најбољи квалитет, наводи се у саопштењу после јучерашње конференције за новинаре која је организована овим поводом. Према речима Биљане Борзан на нивоу Европске уније тренутно се спроводи пројект тестирања трајности уређаја који је показао да се грађани највише жале на рок трајања мобилних телефона, машина за веш, телевизора и усисивача, а то су управо производи који ће се у напредном периоду наћи под посебном пажњом овог тела. – Први резултати су показали и да се уређаји први пут кваре одмах по истеку гаранције. Већина уређаја се квари у другој или трећој години коришћења, а гаранције у ЕУ трају углавном две године. Друга истраживања су показала да су машине за веш програмиране на две до две и по хиљаде прања, телевизори 20.000 сати, а све са циљем да се потрошачи приморају да купе новије моделе – истиче Борзанова.
Она је позвала је да се сви угледају на пример Француске, која је забранила такозвано уграђено кварење техничких уређаја. Француска је, наиме, усвојила закон којим је забранила програмирано кварење, увела ознаке „поправљивости” на уређаје као и мераче коришћења, како би потрошач у сваком тренутку знао што може очекивати. Европска комисија је, да подсетимо, почетком октобра усвојила Директиву о еко-дизајну, и то за десет категорија кућних апарата. Ови прописи ће, у циљу заштите животне околине, од произвођача захтевати већу енергетску ефикасност, дужи век трајања и гарантне рокове. Претпоставља се да би нови еко-дизајнирани производи уштедели скоро 730 милиона кубика воде до 2030. године и 46 милиона тона гасова узрочника стаклене баште. Међутим, уштеде и заштита животне средине су само један део проблема. Други се односи на трошкове које потрошачи имају јер су приморани често да купују уређаје. Према ранијем истраживању Европског потрошачког центра, кућна техника, иначе, није истог квалитета као некада. Нове технологије подразумевају више електронике и другачије материјале, а потрошачи и потрошачка удружења сумњају и у лошу пословну праксу произвођача и покушавају да докажу да се уређаји планирано кваре управо када им истекне гаранција.
– Мислим да је реално очекивати да ћемо се на нивоу ЕУ изборити за квалитетније производе. Комисија би, како је планирано, ускоро требало да представи акцијски план којим ће најавити нове мере, а то би пре свега могли бити закони који ће осигурати трајност штампачима и мобилним телефонима, као и мере за бољу информисаност потрошача. Циљ ми је да крајњи резултат буде у интересу купаца, а не индустрије – закључила је чланица Одбора за заштиту потрошача.
Подели ову вест




Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.