Шабац омогућио бесплатно вакцинисање против ХПВ-а
Шабац – Скупштина града Шапца је јуче, вероватно на свом последњем заседању у овом сазиву, усвојила одлуку о финансирању програма препоручене активне имунизације против обољења изазваних хуманим папилома вирусом (ХПВ) на територији града. За прву одлуку овакве врсте у Србији, која омогућава бесплатну, добровољну вакцинацију против ХПВ-а, у највећем броју случајева главног узрочника рака грлића материце, једногласно су били и одборници владајуће коалиције, окупљени око странке Заједно за Србију, и опозиција са Српском напредном странком на челу.
Предлог одлуке је образложила помоћница градоначелника Марија Ратковић, која је у локалној власти задужена за рад са младима, једна од истакнутијих активисткиња у превенцији рака грлића материце. Она се и лично изборила с овом тешком болешћу.
„У земљи где је борба против рака национални приоритет, не смемо заборавити да је кључни фактор одлуке о имунизацији њена цена и доступност. Само ако је нешто бесплатно, то може да буде доступно свима и да заиста променити статистике. Од пилот-програма прошло је четири године и за то време више од 6.000 жена оболело је од рака, а небројено је открило канцерогене промене, то јест ранице. Ми имамо прилику да будемо бржи од болести за најмање 6.790 особа узраста до 9 до 14 година на територији Шапца”, навела је Ратковићева.
Oдлука шабачког парламента, према њеним речима, усклађена је са сетом правних оквира који већ постоје у земљи, а међу којима су најзначајнији Закон о заштити становништва од заразних болести и подзаконска акта – Правилник о имунизацији и начину заштите лековима и Правилник о програму обавезне и препоручене имунизације од становништва против одређених заразних болести. Град је прихватио да из буџета плаћа добровољно вакцинисање против ХПВ-а све док имунизација не буде обезбеђена средствима Републичког завода за здравствено осигурање.
„Биће потребно много труда да остваримо националну стратегију ’Србија без рака’. Резултати неће бити брзо видљиви, биће потребно најмање пет година, што је више од једног скупштинског мандата. Али неопходно је да почнемо. Место почетка може да буде Шабац, а време почетка данас”, истакла је Марија Ратковић у обраћању одборницима градског парламента.
Она је навела да су од 2008. године програми унапређења превенције, то јест различити програми имунизације против ХПВ-а, имплементирани у свим земљама Европске уније, а растући тренд је увођење родно неутралних програма имунизације, јер су здравље жена и здравље мушкараца неодвојиви. Међу земљама у окружењу, Словенија и Македонија увеле су ХПВ вакцину у национални програм 2009. године, а одскора су то урадиле Мађарска, Хрватска и Црна Гора.
Без обзира на програм имунизације, секундарна превенција, скрининг прегледи, и даље остаје обавезна мера за рано откривање рака грлића материце.
Подели ову вест




Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.