Корона вирусом заражено више од сто хиљада људи у свету
Епидемијолог Габријел Леунг, шеф катедре за јавно здравство са Универзитета у Хонг Конгу, стручни саветник Светске здравствене организације (СЗО), одржао је конференцију за штампу на којој је епидемију коронавирусом упоредио са пандемијом шпанског грипа, САРС-а, блискоисточним респираторним синдромом (МЕРС) и свињским грипом.
- Код САРС-а нисмо имали „тихе” преносиоце болести. Ако сте били заражени вирусом, симптоми су били озбиљни и морали сте бити хоспитализовани. Код МЕРС-а смо могли да посматрамо само пацијенте који су примљени у болницу. Смртност од шпанског грипа 1918. године кретала се у распону од око 2-2,5 одсто. Дакле, симптоматски ризик од смртности био је још већи, објашњава Леунг.
Према процени СЗО смртност од коронавируса је 3,4 одсто али се професор не слаже са тим. По његовим речима ово је погрешна бројка и тако ће да буде све док епидемија не прође.
- Ово није пандемија из 1918. године С друге стране, ово није ни пандемија свињског грипа из 2009. године. Ситуација са коронавирусом много је озбиљнија него код свињског грипа, много смртоноснија, сматра Леунг и додаје да процењује да је смртност од ковида 19 око 1,4 процента
- Међутим, постоји једна непознаница - колико оних који су заражени показују симптоме болести? Близу смо 100.000 случајева заразе, али сам сигуран да је права бројка најмање неколико пута већа, каже епидемијолог.
- Дакле, остатак света се тренутно бори са првим таласом заражених, али коначни обим епидемије биће вишеструко већи. То значи да ће и смртност од 1,4 процента бити огромна. То је узрок велике забринутости, посебно међу старијим особама, рекао је Леунг.
Професор, међутим, упозорава све који тврде да је то најчешћи грип: „Не, није. Ковид 19 је смртоноснији од свињског грипа, а камоли од обичног грипа. У питању су животи, поготово људи старијих од 60 или 70 година”, тврди Леунг.
Подели ову вест




Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.