Због коронавируса обустављена школска путовања
Туристичке агенције отказују екскурзије у иностранству. Због ширења вируса корона на хиљаде српских средњошколаца неће овог пролећа ићи на планирана путовања по европским градовима, која увелико отплаћују на рате. Само у северној Италији, матурске екскурзије требало је да проведе око 4.500 ученика завршних разреда средњих школа, а број је три до четири пута већи уколико се рачунају и ђаци који су одабрали да на путовању са друштвом из разреда посете Атину, Солун, Праг, Будимпешту…
У ову процену организатора путовања, туристичких агенција које се баве ђачким и омладинским туризмом, нису урачуната студијска путовања основаца ван граница домовине, у оквиру размене ученика, због учествовања у пројектима или на међународним такмичењима, на која се, такође, односи забрана одласка у иностранство. Сва путовања ван Србије за основце и средњошколце обустављена су засад на неодређено време, по налогу Министарства просвете, науке и технолошког развоја.
– Због новонастале здравствене ситуације до даљег се забрањују све екскурзије и студијска путовања у иностранство – прва је и једина реченица обавештења са потписом Младена Шарчевића, министра просвете, које су званично од школских управа прошлог петка добиле све школе. Тиме је првобитна забрана путовања у Италију проширена на иностранство уопште.
– Препорука школама да се обуставе екскурзије у иностранство обавезујућа је због ширења вируса корона – поновио је јуче Шарчевић, наглашавајући да све школе имају довољно времена да „реорганизују екскурзије” тако да сва ђачка путовања ове године буду у Србији.
Просветни врх је и овога пута реаговао према препоруци Министарства здравља, како је објаснио Александар Пајић, посебни саветник министра просвете, гостујући јуче у телевизијском програму. Он је рекао да забрани подлежу и размене студената, као и мањих група ученика или путовања ђака појединачно. Истакао је и да ће Министарство просвете заједно са Министарством здравља правовремено реаговати када дође до потребе да се укине одлука о обустављању ђачких путовања у иностранство.
– Надамо се да ће то бити што пре. Ова одлука је у интересу свих ученика и запослених у образовним установама. Не видим апсолутно никакав проблем да се због епидемиолошке ситуације и забране новац врати ученицима – навео је Пајић, напомињући да до сада није било потребе да се укидају путовања и излети у Србији, али да се ревносно прати епидемиолошка ситуација.
Иако још нема наговештаја, није искључена могућност да би се ђацима могла привремено затворити и врата домаћег туризма уколико би то надлежни препоручили као меру опреза и смањења ризика ширења вируса корона, чије је присуство недавно потврђено и у нашој домовини.
– Потенцијално, пред нама је озбиљан проблем до краја школске године. У том периоду имамо најмање 14 смена школе у природи, такозване рекреативне наставе, где нам је између 5.500 и 6.000 деце у једној смени. То је скоро 84.000 деце која неће отићи на наставу у природи, у случају да се и ти програми зауставе. Фактички, то би могло да доведе до заустављања хотелско-туристичке привреде Србије, што неће моћи да се преживи без озбиљних последица. Сви смо у истом проблему, не само туристичке агенције већ туристичка привреда у Србији – уверава у разговору за „Политику” Драгоје Зекавица, председник одбора „Јуте” за дечји и омладински туризам.
Крај марта, април, мај и прва половина јуна у хотелијерству и туризму у Србији, напомиње Зекавица, свима који раде у дечјем и омладинском туризму најважнији су у години, јер обухватају отприлике 65 одсто годишњег посла. Сада се у већини школа одлучују за ђачка путовања у пролеће да би се родитељима омогућило плаћање у више месечних рата рата, пре него што ученици отпутују.
– Сви смо ми примили авансе за те послове, али смо тај новац такође уплатили хотелијерима и превозницима. У договору са надлежнима из министарстава за туризам и просвету, закључак је да су најреалније решење две опције, али и да ће се коначна и званична одлука о томе донети до 20. марта. Прва могућност је да се одложи реализација већ уговорених екскурзија, тако да се, на пример, матурске екскурзије и иностранству, заказане за крај марта или почетак априла, спроведу у првим недељама маја, где то буде могуће. А друга варијанта је евентуална промена дестинације, али да се у сваком случају ђачка путовања не отказују – појаснио је Зекавица.
Подели ову вест



Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.