Где ће они којима је улица кућа
Немају сви Београђани срећу да имају кров над главом, а процењује се да је у нашем граду око 5.000 људи који спадају у категорију бескућника. У ту застрашујућу бројку укључени су сви они који станују у небезбедним зградама – без воде, струје и грејања, грађани који склониште траже у урушеним објектима, али и део становника нехигијенских насеља. Неки међу њима немају чак ни то. Пребивалиште су им тротоари, паркови, подземни пролази… Бесмислено је набрајати шта све овим људима недостаје, али у тренутним околностима, можда их највише погађа баш то што су им увођењем ванредног стања недоступне постале и градске улице. Јер, старијима од 65 година у потпуности је забрањено кретање градом, а од 20 до 5 сати ова забрана важи и за све остале грађане.
„Куда ће ићи они којима је улица једина кућа”, упитала је хуманитарна организација „Адра”, констатујући да надлежно Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања није дало предлоге мера за заштиту најрањивијих.
– Бескућнице и бескућници најчешће немају услова за одржавање хигијене руку, за купање, немају приступ важним информацијама и здравственим сервисима нити могу да поштују мере заштите које се односе на самоизолацију и „остајање у својим домовима” – упозорили су из „Адре” и истакли да се надају да ће државни органи хитно почети да се темељније баве проблемом бескућништва и његовим системским смањењем.
Баш зато што немају где, поједини Београђани, упркос претњи санкцијама, и даље су на улици.
– Није ми јасно зашто су ме отерали кад сам таман заспао. И шта ће људима ове крпе на глави – чудио се пролазницима с маскама један од наших комшија без дома кога смо затекли на станици у Македонској улици. Вести нема где да гледа, новине очигледно не купује па је збуњен што му је ускраћено једино што има – прљави душек у подземном пролазу.
Сад не зна куд би. Зна да у прихватилишту у Београду кубуре с местима па брине да је „његов” кревет можда неко други заузео. А и не иде му се из центра града у коме се већ годинама сналази. Потражиће скровито место с надом да однекуд поново не набаса полиција.
Установе које збрињавају грађане, попут Прихватилишта за одрасла и стара лица, Прихватилишта за децу и Прихватилишта за жене и децу жртве насиља, раде без прекида, поручују из Секретаријата за социјалну заштиту и додају да су се и ови објекти прилагодили режиму ванредног стања.
– Дат је налог о забрани посета свим установама, као и овлашћеним пружаоцима услуга ради спречавања појаве, ширења и сузбијања заразне болести ковид 19. Налог је и да се ограниче боравци и кретање лица ван система социјалне заштите, а нови корисници примају се искључиво уз здравствену документацију и прво се смештају у превентивни четрнаестодневни карантин. Сви су обавештени о забрани јавног окупљања у затвореним просторијама – објашњавају из Секретаријата за социјалну заштиту, избегавајући да кажу колико се тренутно људи налази у Прихватилишту за одрасле у Кумодрашкој, чији је капацитет 104 места, а у коме у доба најјаче зиме зна да борави и двадесетак Београђана више.
– Нема места паници, али је потребан појачан епидемиолошко-хигијенски надзор, као и појачане мере опреза и одговорног понашања запослених. То значи свакодневно проветравање и одржавање хигијене опреме и простора у коме бораве корисници и запослени. Отпад се у установама редовно празни, користе се одговарајући заштитни материјали и средства, тоалети и трпезарије се редовно снабдевају течним сапуном... Појачаће се контрола редовног прања руку како корисника, тако и запослених и чешће ће се проверавати здравствено стање људи и избегавати активности у којима учествује већи број особа – истичу из секретаријата и додају да се редовно испоручују бесплатни оброци за најугроженије.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.