Европска инвестициона банка улаже 1,7 милијарди евра на Западни Балкан
Европска инвестициона банка инвестираће 1,7 милијарде евра како би помогла бржи друштвени и економски опоравак Западног Балкана од последица пандемије ковид-19.
Здравствени системи у државама региона, као и мала и средња предузећа биће главни корисници овог пакета подршке ЕУ.
У ЕИБ очекују да ће ове мере додатно ојачати и банкарски сектор у региону и омогућити техничку помоћ за припрему и реализацију развојних пројеката и привлачење додатних инвестиција.
Ова средства су део финансијског пакета подршке региону који је у укупном износу од 3,3 милијарде евра припремила Европска комисија и најавила 29. априла као помоћ „Тима Европе” земљама Западног Балкана.
ЕИБ ће убрзати одобравање, потписивање и расподелу већ одобрених зајмова за приватни и јавни сектор у региону, а 600 милиона евра биће намењене искључиво за приватни сектор, наводи се у саопштењу.
Председник ЕИБ Вернер Хоиер, рекао је да је упркос несагледивим изазовима које је донела пандемија ковид-19 у самој Европској унији, овај пакет мера доказ искрене подршке те међународне финансијске институције партнерским земљама на Западном Балкану и посвећености међународној сарадњи и координацији у кризним временима.
Комесар ЕУ за проширење, Оливер Верхеји рекао је да одговор ЕУ на пандемију ковид-19 показује да земље Западног Балкана види као привилеговане партнере и будуће земље чланице ЕУ.
„Заједно са Европском инвестиционом банком саставили смо пакет финансијских мера како би се одговорило на најхитније потребе и омогућили услови за што бржи економски опоравак. Наш фокус у овом тренутку је убрзано пласирање ових финансијских средстава корисницима у региону јер је правовремена помоћи кључна”, истакао је он.
Верхеји је додао да ће паралелно са овим мерама, наставити са припремом свеобухватног економског и инвестиционог плана који ће помоћи Западном Балкану на путу дугорочног опоравка, обезбедити подршку за економије региона и подржати додатне реформе, када и како то буде потребно.
Пакет хитних мера ЕИБ за Западни Балкан укључује: одобравање наменских нових финансијских средстава, уз флексибилније услове и проширене критеријуме за аплицирање за пројекте који подржавају здравствени сектор, мала и средња предузећа и предузећа средње тржишне капитализације погођена пандемијом, убрзавање расподеле и реализације постојећих трансакција, преусмеравање постојећих средстава за помоћ здравственом и приватном сектору.
Такође предвиђено је и повећање доступних финансија код ЕИБ-а у оквиру финансијског пакета „ковид топ-ап”, затим додатне олакшице за финансирање пројеката у области здравства и цивилне заштите, а који су приоритет јавног сектора, у складу са националним стратегијама за реаговање у случају пандемија и ванредног стања.
ЕИБ групација је спремна да настави сарадњу са свим својим партнерима на Западним Балканом, посебно путем платформи као што је Инвестициони оквир за Западни Балкан.
Поред пакета хитне финансијске помоћи вредног 1,7 милијарду евра, ЕИБ припрема и додатне инвестиције и портфолио пројеката чија се вредност тренутно процењује на 2,3 милијарди евра.
Ово ће бити дугорочне мере подршке одрживом развоју региона и још једна потврда позиције ЕИБ-а као главног извора приступачних, дугорочних финансија и техничке подршке Западном Балкану, наводи се у саопштењу.
У периоду од 2008. до 2019. године ЕИБ је инвестирао више од осам милијарди евра у Западни Балкан што чини ову банку највећим међународним инвеститором у региону.
Када је здравствени сектор у питању, ЕИБ је на Западном Балкану фокусиран на подршку пројектима који имају за циљ модернизацију, обнову и побољшање јавног сектора, као и пројектима који охрабрују равноправан приступ и унапређење квалитета неге пацијената.
ЕИБ је спремна да финансијски и саветодавно подржи здравствене системе у региону како би подигли ефикасност, унапредили болничку инфраструктуру, нашли ефикасне моделе финансирања и трансформисали се у здравствене системе отпорне на изазове попут пандемија.
Банка Европске уније планира наставак својих инвестиција у здравствене системе у региону, ослањајући се на већ реализоване пројекте, од којих је значајан број добио и бесповратну помоћ из фондова Европске уније. ЕИБ је у Србији инвестирао 200 милиона евра за модернизацију, реконструкцију и проширење клиничких центара у Београду, Нишу, Новом Саду и Крагујевцу.
Додатних 200 милиона евра инвестирано је у јавна истраживања и развој здравства у Србији.
ЕИБ је спремна да здравственом сектору у региону пружи и услуге саветовања како би се припремили развојни и инвестициони пројекти, а здравствени систем развијао у складу са најбољим стандардима и праксама ЕУ и додатно оснажили и изградили капацитети, преноси Танјуг.
ЕИБ ће такође малим и средњим предузећима на Западном Балкану помочи да реше текуће проблеме настале као последица пандемије ковид-19 како би се брже опоравили и наставили са радом. Део ове подршке биће реализован кроз Програм за развој предузећа и иновација Западног Балкана (ЕДИФ) који је подржала ЕУ.
Од укупног износа средстава које је ЕИБ пласирала на Западном Балкану скоро половину чине зајмови малим и средњим предузећима, као и предузећима са средњом тржишном капитализацијом.
У последњих десет година на ЗБ финансијски је подржано 28. 400 малих и средњих предузећа и сачувано 200. 000 радних места.
Подели ову вест









Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.