Које мере престају, а које остају после укидања ванредног стања
Скупштина Србије укинула је јуче ванредно стање, након чега је истог дана та одлука објављена у Службеном гласнику, као и списак уредби које престају да важе, али и оне које још остају на снази.
Укидање ванредног стања не значи да се враћамо на рутину пре 15. марта, јер на снази остају и даље поједине уредбе које су уведене, а пре свих оне које се тичу ублажавања последица пандемије на привреду Србије.
Од јуче је ван снаге 11 уредби које је држава донела, а на снази је остало још 15 које махом говоре о роковима за плаћање појединих пореза као и оне уредбе које се односе на економске мере које је држава донела, пренео је Танјуг.
Ван снаге је Уредба о мерама за време ванредног стања која, између осталог, забрањује кретање за време ванредног стања на јавним местима, односно ван станова и кућа.
Затим, престала је да важи Уредба о организовању рада послодаваца за време ванредног стања, којом је послодавац за време ванредног стања био дужан да омогући запосленима обављање послова ван просторија послодавца (рад на даљину и рад од куће)...
С обзиром да Пореска управа за време ванредног стања није наплаћивала дуг за порез кроз поступак принудне наплате, укидањем ванредног стања, то је поново могуће.
Престала је да важи и уредба која је омогућавала држави да користи и преусмерава новац и резерве из буџета за време ванредног стања.
Од јуче практично поново теку рокови за поднете тужбе у парничном поступку, приватне тужбе у кривичном поступку, предлози за покретање ванпарничног поступка, тужбе у управном спору, уставне жалбе и друго, а престаје да важи и уредба која је прописивала начин учешћа оптуженог на суђењу на главном претресу за време ванредног стања.
Такође, ограничене цене и количине заштитних медицинских средстава намењени борби против корона вируса стављају се ван снаге.
Више нису на снази ни Уредба о посебним техничким захтевима, стандардима и примени медицинских средстава за време ванредног стања, о додатном задуживању узимањем кредита, емитовањем државних хартија од вредности на домаћем и међународном финансијском тржишту, исправама, организовању рада установа социјалне заштите...
Међутим, за оне који су прекршили све наведене акте државе за време ванредног стања примењиваће се одредбе тих уредаба без обзира што је укинуто ванредно стање.
Када је реч о прописима који остају на снази, а њих је 15, они и даље важе до ступања на снагу одговарајућих закона.
Тако, странке у поступцима пред државним и покрајинским органима и организацијама, јединицама локалне самоуправе, установама, јавним предузећима, не могу да сносе последице свог непоступања у роковима прописаним у складу са законима којима се уређује општи управни поступак...
За сада важи и уредба о улагању за време ванредног стања девизних средстава којима управља Агенција за осигурање депозита, о помереним роковима за подношење годишњих финансијских извештаја корисника буџета, уредба о издавању дужничких хартија од вредности, померању рока за подношење тромесечних извештаја о реализацији годишњег, односно трогодишњег програма пословања за време ванредног стања.
За привреду је важно да зна да све фискалне погодности, директна давања, програм за одржавање ликвидности, помоћ пољопривредницима, гарантна шема, и друге мере које је држава донела као вид помоћи, и даље важе, као и оне која се односи на усаглашавање међуградске вожње, међународних дозвола за превоз терета...
Измењени рокови за одржавање редовних седница скупштина привредних друштава и достављање годишњих и консолидованих финансијских извештаја и за друга правна лица, као и рокови за подношење пријава за порез на добит и пореза на приход од самосталне делатности, важење лиценци ревизора и проценитеља, и даље су на снази.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.