„Наранџасте убице”- сећање на погибију 16 Нишлија у НАТО агресији
НИШ – Комемаоративним скупом испред споменика палим жртвама у НАТО агресији 1999. године, на платоу између Градске тврђаве и зграде Нишког универзитета, обележен је најтрагичнији дан у новијој историји Ниша.
Тог 7. маја пре 21 године од касетних бомби, забрањених свим међународним конвенцијама, на највећој нишкој пијаци, поред главне аутобуске станице, у Шуматовачкој и улици Анете Андрејевић, испред здравствене станице „12.Фебруар” и недалеко од старе турске џамије, живот је у једом трену изгубило 16 Нишлија, а више десетина њих је рањено и повређено.
Међу погинулима била је и млада Нишлијка у деветом месецу трудноће...
У 11.20 часова авиони НАТО-а из два контејнера просули преко 800 касетних бомби. Сви страдали и повређени били су цивили, а у кварту на десној обали Нишаве на који су пале „наранџасте убице”, тада, а ни пре па ни после, није било никаквих војних објеката, нити војних јединица.
Истога дана касетним бомбама погођени су Институт за патологију нишког Клиничког центра и паркинг ове здравствене установе, на којој је изгорело двадесетак путничких аутомобила, а у улицама поред погинуло је троје грађана.
Касетне бомбе у годинама после престанка агресије пронађене су и на крову Спортске дворане „Чаир” и поред градског фудбалског стадиона.
После опела страдалим, венце и цвеће положили су државни секретар у Министарству за рад, социјална и борачка питања Зоран Милошевић, градоначелник Ниша Дарко Булатовић, комадант Копнене војске генерал Милосав Симовић, представници МУП-а Србије, Нишавског округа и удружења грађана.
У Нишу, који је у пролеће 1999.године од укупно 78 дана агресије чак 50 дана био под узбуном, у нападима НАТО авиона погинуло је 60, а рањено и повређено је преко 300 грађана.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.