Неизвесна судбина руског С-400 у Турској
Високи турски званичник потврдио је да је пандемија вируса корона одложила активирање руског одбрамбеног система С-400 које је било најављено до краја априла.
„Одложили смо активирање руског ракетног система због пандемије ковида 19, али С-400 ће ускоро бити у функцији”, изјавио је Ибрахим Kалин, саветник за спољнополитичка питања председника Реџепа Тајипа Ердогана.
Он, међутим, није прецизирао када ће се то десити. У Анкари се очигледно надају да ће са Вашингтоном у последњем тренутку постићи компромис око спорних ракета и избећи најављене америчке санкције које би у овом часу тешко погодиле турску привреду, суочену са многим проблемима.
Најновији развој изазвао је чуђење у јавности: како може тај мистериозни вирус да стане на пут најмоћнијем ракетном систему на свету? Могу се чути и спекулације: Анкара то већ припрема терен да се ослободи С-400 што већ дуже време од ње тражи Америка?
Појашњење је убрзо стигло, истина делимично, од председника одбрамбене индустрије Турске Исмаила Демира који је „допунио” Ердогановог саветника Kалина: процес монтирања још није приведен крају и систем ће бити пуштен када се то заврши.
Он није поменуо вирус али ни Демир није прецизирао када ће бити пресечена врпца у ракетној бази код Анкаре. Шеф индустрије одбране истовремено је упутио умирујућу поруку Вашингтону: „Руси неће имати приступ ракетном систему када се активира. То је наша `црвена линија` преко које нећемо прећи”, пренео је истанбулски „Хуријет”.
Тајип Ердоган је раније у неколико наврата тврдио да ће ракете С-400 бити у функцији до краја априла 2020. године. Он је одбацио захтев Вашингтона да откаже тај уговор са Москвом вредан 2,5 милијарде долара, склопљен 2017. „То је завршен посао, о томе више нема шта да се разговара”, поручио је Ердоган.
У Турској изнова подсећају да су били приморани да купе С-400, пошто је администрација Барака Обаме одбила да јој прода ракете „патриот” јер је Анкара тражила да учествује у њиховој производњи. Kада је Ердоган изјавио да ће тражити алтернативу, у алијанси су говорили да блефира, да се неће усудити да изазива савезнике, поготово САД.
„Ми изнова кажемо: Анкара је још спремна да купи и америчке ракете `патриот` уколико добије прихватљиву понуду”, кажу у влади.
Вашингтон прети да ће се Турска суочити са санкцијама ако се не ослободи руских ракета јер оне не могу да се уклопе у одбрамбени систем НАТО-а. У Пентагону посебно страхују да ће Руси први пут бити у прилици да изнутра шпијунирају савезничко наоружање укључујући и најсавременије борбене авионе Ф-35 које купује и Анкара.
Турска учествује у производњи тих америчких авиона. После спора око С-400, испоруке „фантома” су блокиране као и обука турских пилота. Те игре није лако разумети: у Анкари тврде да њена индустрија и даље производи и испоручује делове за те невидљиве бомбардере.
У Турској кажу да ће предузети „потребне кораке” ако не буде решен спор око куповине Ф-35. Порука је јасна: тражиће алтернативе. Локални медији откривају да ће у том случају купити руске авионе Су-35 и Су-57.
Најновије одлагање очигледно није случајно, што потврђују конфузне изјаве званичника. Турској је потребно време да пажљиво сагледа нове геостратешке промене на глобалној политичкој и економској сцени и да предвиди могућне последице.
Свет после корона пандемије више неће бити исти, суочиће се са новим хладним ратом, овог пута пре свега између Америке и Kине, али то сигурно неће мимоићи ни Турску као и друге земље. Анкара се сада прерачунава како да се ухвати у коштац са новим изазовима.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.