Динар најјачи од почетка године
Национална валута је јуче вредела највише од почетка године и за један евро требало је издвојити 79,3117 динара. А на основу јучерашњег трговања на међубанкарском девизном тржишту, како кажу економисти, може се очекивати да ће динар у понедељак бити јачи за још око 20 пара.
Евро је, према званичном курсу Народне банке Србије, од почетка године само пет пута вредео мање од 80 динара и то 12.јуна, три дана у другој половини априла и 3. јануара.
Гувернер Народне банке Србије Радован Јелашић изјавио је јуче да су кретања на девизном курсу у последњих неколико дана најбоља слика свега што се дешава у српској политици и економији.
– Последњих дана имамо знатно већу понуду од потражње и јачање динара. Увек смо тврдили да ће рестриктивнија политика НБС имати утицај на курс, а подизањем референтне каматне стопе постигли смо део оногашто смо желели – рекао је Јелашић и изразио наду да ће Влада Србије бити што пре формирана и да ће што пре бити започет реформски курс, што би требало да доведе до смањења инфлације, а тим и до смањења референтне каматне стопе, која ће умањити и цену кредита.
– Пре пар месеци и недеља људи су отписивали динар и ја сам се тих сценарија наслушао у последњих неколико година. Видите да је данашњи средњи курс 79,3 динара за евро и то је већ питање колико је неким људима потребно да схвате шта значе монетарна политика и политика НБС – рекао је гувернер Јелашић.
Бојан Лечић, директор сектора за трезор банке „Интеза”, рекао је да је тренутни курс динара резултат реалних прилива и позитивних очекивања. Један разлог због којег је динар ојачао јесте смањење неизвесности на политичкој сцени, а други веће трансакције које се до краја јуна очекују од докапитализације банака.
Његово мишљење дели и Рашко Томашевић, директор маркетинга „Уникредит” банке, који каже да је осим прилива од докапитализације банака један од разлога тренутног курса и то што на тржиште улазе стране фирме са фондовима и орочавају новац у динарима, јер је камата на евро четири одсто, а на динаре 15,75 процената. Очекивања банака су да се курс у наредном периоду неће ни враћати. Могућа су, објашњавају, само мања померања.
Економиста Горан Николић каже да јеразлог за јачање динара, осим све извеснијег формирања владе и мера НБС о адекватности капитала банака које ступају на снагу 1.јула, такође и почетак доласка наших исељеника, а тиме и повећање нивоа девиза и повећане тражње за динаром.
Он је нагласио и то да се крајем тромесечја плаћа и велики део из спољнотрговинских послова што може да ублажи јачање динара, јер је увоз који се плаћа девизама у Србији већи од извоза.
Гувернер НБС је оценио да ће од дешавања на међународном финансијском тржишту и кретања цене нафте зависити колико ће се то одразити и на остале производе, од чега ће касније зависити и повећање инфлације. „Због тога је веома важно да НБС настави да спроводи своју рестриктивну политику”, објаснио је Јелашић.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.